fbpx

У капели Светог апостола Марка у Мркоњић Граду данас је служен парастос за све страдале у протеклом рату, поводом Дана општине Мркоњић Град и 22 године од повратка становништва на своја огњишта.Након парастоса бројне делегације положиле су цвијеће на спомен-обиљежје масовне гробнице у православном гробљу. 

Након парастоса бројне делегације положиле су цвијеће на спомен-обиљежје масовне гробнице у православном гробљу.
Мркоњић Град – полагање вијенаца
Фото: СРНА

Представник Министарства рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Блашко Каурин честитао је свим грађанима Дан општине и поручио да никада не забораве оно што се дешавало у протеклом рату, посебно 1994. и 1995. године.

„Не треба да забораве историју, а мишљења сам да ће људи који су одговорни за злочине почињене на подручју ове општине бити изведени пред лице правде и да ће једног дана одговарати”, рекао је Каурин Срни.

Он је нагласио да Министарство рада на бројне начине помаже породицама страдалих и ратних војних инвалида, те да су до сад на подручју Мркоњића помогли стамбено збрињавање за 99 породица погинулих и ратних војних инвалида од прве до четврте категорије.

Предсједник Скупштине општине Мркоњић Град Миленко Милекић подсјетио је да су се Мркоњићани 4. фебруара 1996. године вратили из избјеглиштва и да су затекли згаришта.

„Вратили смо се на згаришта и на мјесто злочина који је направио окупатор, а обимну документацију о злочину смо прослиједили на вријеме у Хаг. Предмет је сада у Tужилаштву у Сарајеву, али, нажалост, још нико није оптужен“, рекао је Милекић.

Породице жртава су огорчене и није им јасно зашто нико не одговара за злочине. Петар Митрић је у масовној гробници пронашао рођеног брата и два брата од стрица.

„Tог 4. фебруара вријеме је било ружно, град је изгледао аветињски, све уништено, попаљено. Град се опоравио и изградио, али мрљу баца масовна гробница и стравично страдање за које нико није одговаро. Шта рећи након толико времена, осим да ишчекујемо правду“, рекао је Митрић.

Обиљежавању је присуствовао и министар финансија Републике Српске Зоран Tегелтија, као и предсједник Предсједништва БОРС-а Душко Милетић.

Дан општине је установљен као дан сјећања на 4. фебруар 1996. године када су се, послије петомјесечног избјеглиштва, Мркоњићани вратили на своја огњишта.

Једна од највећих гробница у Републици Српској откривена је у Мркоњић Граду, гдје је пронађено 181 тијело жртава, међу којима 81 цивил, 97 бораца Војске Републике Српске, три припадника Министарства унутрашњих послова /МУП/ Српске. Међу ексхумираним је 10 жена. У мањим гробницама у овој општини пронађено је још 176 тијела цивила, припадника Војске и МУП-а Републике Српске.

На подручју општине Мркоњић Град током 117 дана хрватске агресије порушено је и запаљено више од 2.000 стамбених објеката, док је 6.000 кућа оштећено и опљачкано. Ратна штета процијењена је на 670 милиона КМ.

Иако се зна ко су починиоци, за злочине у Мркоњић Граду нико није одговарао.

Извор: СРНА

Везане вијести:

М.Град – Двије деценије од отварања масове гробнице …

Крстичевић је одговоран за злочине над Србима | Јадовно 1941.

117 дана терора | Јадовно 1941.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *