fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Зворник: Ту почивају Срби

Борци Осмака о масовноj гробници пронађеноj у селу Снагову. Демантовали Тужилаштво БиХ да ту леже страни воjници

Борачка организациjа општине Осмаци демантовала jе недавне наводе Тужилаштва БиХ да посмртни остаци, пронађени у селу Снагово, недалеко од Зворника, припадаjу италиjанским и немачким воjницима из Другог светског рата.

БО Осмаци истиче да jе на локациjи села Снагова коjе jе насељено муслиманским становништвом, а поводом обележавања скупа у Сребреници, уређиван простор за одмаралишта и, приликом копања земљишта, откривен jедан део људских костиjу“.

– Представници Института за нестале на челу са господином Муратовићем обратили су се Тужилаштву БиХ да им да одобрење за откопавање гробнице, jер тврде да се ту налазе посмртни остаци Бошњака из последњег рата – каже за „Новости“ Радослав Ступаревић, председник БО у Осмацима. – Међутим, свима у овом краjу добро jе познато да се на тоj локациjи налазе кости шумадиjских четника и jедног дела локалног становништва, жртава из Другог светског рата, коjе су партизанске jединице стрељале 1945. године. По расположивим подацима ту jе у више наврата стрељано око 700 људи. То jе права истина о жртвама, коjе су усмрћене брутално у Снагову, а не оно што се минулих дана спомиње.

Ово стратиште недужних људи, идеолошких противника НОБ, први пут jе освештано 1991. године и постављен jе крст. Наш лист jе, jош пре четврт века, писао о тоj масовноj гробници и дошли смо до сазнања да су нове, револуционарне власти, у Снагово доводиле и младе интелектуалце из Србиjе, пре свега из Лознице и околине, и ту их убиjали.

СВЕДОЧЕЊЕ

НЕКИ су ту затрпани живи, дуго се чуо врисак људи коjима џелати нису прекратили муке – сведочио нам jе угледни Лозничанин Јово Мићић, чиjи jе брат, у то време врстан интелектуалац, управо у Снагову уморен, само зато што се сумњало да му нова власт ниjе по мери.

– Више jе него jасно какве би последице биле за нас, уколико би представници Бошњачког института ове жртве приказали као своjе, а из досадашњих поступака jе видљиво да им jе то намера, jер чекаjу одобрење органа БиХ да почну са ископавањем – каже Ступаревић. – Они су, тобоже, утврдили да се ради о њиховим жртвама из последњег рата. Обавестили смо наш Институт за тражење несталих у Бањалуци, Полициjску станицу Осмаци, тужиоца РС, каква jе намера Института БиХ. Обавештено jе и и Републичко тужилаштво РС, чиjи су службеници дошли на лице места и том приликом снимили изjаве више људи, међу коjима Раjка Бошковића, учитеља у пензиjи и писца више књига и монографиjе општине Осмаци, у коjоj jе на 47. страни описано стрељање четника у Снагову без суђења. Изjаве су дали Предраг Станишић, Раде Јакшић и jа.

Када ниjе прошао покушаj, каже Ступаревић, да се ове жртве прикажу као бошњачке, били су изненађени кад су прочитали у новинама да ове жртве покушаваjу да прикажу као Немце и Италиjане.

– Постоjе живи људи чиjи су очеви ту стрељани, међу коjима су Тихомир и Љубо Јасиковац из Снагова – истиче наш саговорник. – Такође jе важно напоменути да су приликом откопавања били присутни и полицаjци ПС Осмаци и криминалистички техничар из ПС Зворник, коjи су све детаље снимили и забележили. Лично сам био присутан кад jе криминалистички техничар пронашао новчић од 10 динара из 1938. године, коjи jе издала Народна банка Краљевине Југославиjе. Позивамо и молимо институциjе РС и Србиjе да посвете више пажње овом догађаjу и помогну нам да спречимо фалсификовање историjе, jер ове жртве то заслужуjу.

 

Извор: НОВОСТИ

 

Везане виjести:

Злочин у Старом Броду – Покољ 6000 Срба на Дрини 1942 …

Страдање породице Пушоња на Црквинама 1942. – Jadovno 1941.

Седамдесет година од злочина у Залазjу код Сребренице …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: