fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Владика Хризостом: СПЦ ће отргнути од заборава српска стратишта

Његово преосвештенство епископ зворничко-тузлански Хризостом изјавио је данас у Добоју на обиљежавању 100 година од интернације Срба у добојски логор да ће се Српска православна црква борити да сва српска стратишта буду отргнута од заборава.

Његово преосвештенство епископ зворничко-тузлански Хризостом положио је вијенац на спомен- костурницу жртвама добојског логора.
Eпископ зворничко-тузлански Хризостом положио је вијенац на спомен- костурницу жртвама добојског логора

Владика Хризостом напоменуо је да је добојски логор, први цивилни концентрациони логор искључиво за православне Србе из централног и источног дијела Босне, Аустро-Угарска плански осмисила да би тај простор био ослабљен од српског елемента.

Епископ зворничко-тузлански задовољан је што ће на мјесту некадашњег логора бити изграђен нови споменик да би од заборава били отргнути они који су само жељели да живе у миру и слободи на својим огњиштима, а због чега су у Другом свјетском рату, али и посљедњем страдали многи Срби.

Владика Хризостом је указао да се мора обновити култура сјећања на српске жртве и страдања како се више не би, као на примјеру добојског логора, догађало да падну у заборав због политичке подобности.

Помоћник министра рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Радомир Граонић рекао је да Влада Српске, обиљежавањем 100 година од интернације Срба у добојски логор, показује да српски народ није заборавио своје славне претке и невине жртве које су положене на олтар слободе.

Предсједник Удружења потомака и поштовалаца српских добровољаца „1912-1918“ Владимир Шеварика каже да је Добој град херој 1915, 1941. и 1991. и синоним борбе српског народа за слободу на овим просторима.

Његово преосвештенство епископ зворничко-тузлански Хризостом изјавио је данас у Добоју на обиљежавању 100 година од интернације Срба у добојски логор да ће се Српска православна црква борити да сва српска стратишта буду отргнута од заборава.

Шеварика напомиње да култура сјећања мора да постоји, јер је током 20. вијека у пет ратова животе изгубило више од три милиона најрепродуктивнијег дијела Срба.

Замјеник градоначелника Добоја Драган Василић рекао је да се приводи крају изградња споменика „Добојски логор 1915-1917“ у непосредној близини жељезничке станице, гдје је у Првом свјетском рату био аустроугарски логор за интерниране Србе.

Вијенце на Спомен-костурницу положили су владика Хризостом, изасланици предсједника Републике Српске, Владе, Народне скупштине, српског члана Предсједништва БиХ, те делегације Трећег пјешадијског /Република Српска/ пука Оружаних снага БиХ, Удружења потомака и поштовалаца српских добровољаца „1912-1918“, борачких организација и града Добоја.

Епископ зворничко-тузлански Хризостом јутрос је након литургије служио и парастос у Храму Светог Петра и Павла.

Спомен - костурница жртвама добојског логора у Добоју
Спомен – костурница жртвама добојског логора у Добоју

У Добоју је јуче отворена изложба фотографија и докумената добојског логора, а потом је одржана и духовна академија.

Према подацима из књиге „Добојски логор“ аутора Душана Паравца, писане на основу црквених докумената и изјава преживјелих логораша, аустроугарски логор био је на простору садашње добојске Жељезничке станице, а заробљени Срби били су смјештени у дрвеним баракама у којима су претходно угинули коњи аустроугарске војске од заразне болести „сакагије“.

Логор је основан 27. децембра 1915. године и био је у функцији до 5. јула 1917. године.

У помен жртвама добојског логора Српска православна црква је у септембру 1938. године објавила књигу „Споменица 1915-1917“ и у порти добојског Саборног храма Светих апостола Петра и Павла освештала изграђену Спомен-костурницу у којој се налазе ексхумирани посмртни остаци око 12.000 жртава аустроугарског логора.

Обиљежавање 100 година од интернације Срба у добојски логор организује Одбор Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова.

 

Извор: srna

 

Везане вијести:

Обиљежавање 100 година од интернације Срба

Владика Хризостом: Заборав – велика опасност за Србе

Аустроугарска покушала да уништи српско национално oсјећање

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: