fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Велики допринос стварању Републике Српске

На аеродрому у Маховљанима данас је обиљежено 25 година од формирања Ратног ваздухопловства и противваздушне одбране /РВ и ПВО/ Војске Републике Српске, из чијих је јединица 61 борац дао живот за стварање и одбрану Српске.

На аеродрому у Маховљанима данас је обиљежено 25 година од формирања Ратног ваздухопловства и противваздушне одбране /РВ и ПВО/ Војске Републике Српске, из чијих је јединица 61 борац дао живот за стварање и одбрану Српске.
Бањалука – аеродром Маховљани Фото: СРНА

Парастос код спомен-обиљежја служио је војни свештеник, а потом је више делегација положило вијенце.

Некадашњи командант Ратног ваздухопловства и противваздушне одбране Војске Републике Српске Милан Tорбица рекао је да су времена када су формиране ове јединице била тешка, јер на овим просторима није постојало ратно ваздухопловство и противваздушна одбрана.

„Када је ријеч о старјешинском саставу, највећи број је добровољно дошао из других јединица РВ и ПВО, на шта смо највише поносни“, рекао је Торбица новинарима.

Он је истакао да су припадници РВ и ПВО дали велики допринос стварању и одбрани Српске, јер је у одбрамбено-отаџбинском рату погинуо 61 борац.

„Најбољи синови положили су животе и онда када нису смјели да лете, јер је резолуцијом из октобра 1992. године била забрањена употреба ратног ваздухопловства да би се осујетила највећа моћ Војске Републике Српске“, рекао је Торбица.

Према његовим ријечима, непријатељима то није успјело. „Наши пилоти летјели су и у смрт, ако треба, али су извршавали своје задатке“, истакао је Торбица.

Он је додао да су изложени сачувани војни авиони и хеликоптери, који представљају дио онога чиме је располагала Војска Републике Српске.

„Када сам 2002. године отишао у пензију у исправном стању остало је седам `орлова`, један `ге четири` и 15 `јастребова`, који се и данас налазе у складиштима, али нису у летном стању“, рекао је Торбица.

Пуковник авијације Војске Републике Српске Јанко Кецман, који је у рату обављао дужност пилота команданта, рекао је да за пилоте у току ратних дешавања није било граница.

„Ријека Уна нам никада није била граница између Републике Српске и Републике Српске Крајине. Небо је било наше и ми смо били слободни на њему“, истакао је Кецман.

Он је напоменуо да је то важило за пилоте хеликоптера, јер је резолуцијом Савјета безбједности УН био забрањен лет авионима изнад Републике Српске.

„Остали дио активности обављали смо транспортним борбеним хеликоптерима, како за подршку јединица на терену, тако и за медицинску евакуацију“, објаснио је Кецман.

Он је додао да се највећи број летова одвијао под забраном.

„Ми, пилоти, нисмо знали шта је забрана и летјели смо кад год је требало. Нисмо обраћали пажњу на то да ли ће нас друга страна, као што је НАТО, штитити, него нам је било битно да будемо на располагању свом народу. Нажалост, велики број мојих колега није дочекао крај рата“, рекао је Кецман.

Представник породица погинулих бораца Милан Вукмировић рекао је да српски народ треба да буде поносан на борце који су погинули, бранећи своју Републику.

„Они су добровољно дошли да бране свој народ и до краја су обавили свој задатак, а ми родитељи остајемо са тугом, али и са поносом на своју дјецу“, напоменуо је Вукмировић.

РВ и ПВО Војске Републике Српске формирани су 27. маја 1992. године, од када је извршено 16 борбених летова за подршку копненим снагама.

Команде су биле у Залужанима и Маховљанима у склопу 874. ваздухопловне базе Војске Републике Српске.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Обарали и НАТО и хрватске авионе

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: