fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Убиства Српских цивила у Госпићу – један од најстрашнијих злочина

Убиства више од сто српских цивила у Госпићу од 16. до 18. октобра 1991. године један је од најстрашнијих злочина у ратовима деведесетих година прошлог вијека на простору бивше Југославије, саопштила је Координација српских удружења породица несталих, убијених и погинулих лица са простора бивше Југославије.

Фото: Архива

У саопштењу Координације поводом 27 година од овог злочина наводи се да су средином октобра 1991. године Срби, који су на позиве локалних хрватских власти остали у својим кућама и становима, одвођени на саслушања, а већина је и задржана у затворима.

Такозвани Кризни стожер за Лику, на чијем челу су били Тихомир Орешковић и Мирко Норац, 17. октобра 1991. године донио је одлуку о ликвидацији српских цивила.

Забиљежено је да је Норац тада неким колебљивим члановима кризног штаба, дословно рекао да, у име Владе Хрватске, морају чинити ствари које су добили у задатак, те извршити егзекуције одређених људи.

Према правоснажној пресуди Жупанијског суда у Ријеци, због убиства српских цивила, Орешковић је осуђен на 15 година затвора, а Норац на десет година.

У пресуди је наведено да је тог дана из својих кућа изведено и убијено најмање 50 лица.

Норац је лично убио жену старости око 50 година. Када га је приликом стријељања српских цивила једaн од саучесника у злочину упитао како да убија невине људе, Норац је одговорио: „Овако“, извадио пиштољ и пуцао жртви у главу.

Координација српских удружења истиче да је скандалозно, нецивилизацијски и дубоко увредљиво за жртве, када се такав злочинац, почетком септембра ове године, на обиљежавању акције „Медачки џеп“, велича као јунак и државним протоколом одреди да сједи у првом реду са министром одбране Хрватске Дамиром Крстичевићем и изаслаником предсједника Хрватског саобара Марином Кустићем, који му у знак поштовања још и аплаудирају.

Изражавајући огорчење, ова координација, у име породица жртава, пита званичну Хрватску да ли је могуће да се државна политика Загреба заснива на величању доказаних ратних злочинаца и ратних злочина почињених над Србима у рату од 1991. до 1995. године, а не на осуди свих ратних злочина.

Српска координација пита и каква је будућност друштва које се изграђује на систематској мржњи, величању злочинаца који се нису покајали за почињене злочине, нити одрекли усташтва, као што је то случај са Норцем.

У саопштењу се оцјењује да бјежање Хрватске од истине и слављење злочинаца као хероја, неће донијети добро ни породицама жртава, али ни хрватском друштву.

Српска координација позива власт у Хрватској да се дистанцира од политике величања злочина над Србима и слављења доказаних ратних злочинаца као националних хероја.

„Једино то би био увјерљив доказ да су власти у Хрватској привржене цивилизацијским и европским вриједностима, као што су владавина права, суживот, поштовање припадника других националности, поштовање права жртава рата и чланова њихових породица, као и приврженост трајном миру у региону“, наводи се у саопштењу.

Извор:Срна

Везане вијести:

Навршава се 27 година од масовног убиства Госпићких Срба

Јадовно у књизи: Фрањо Здунић Лав: “Котар Госпић и котар Перучић у НОБ“

Списак српских жртава рата на подручју општине Госпић у времену август-децембар 1991.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: