fbpx
Pretraga
Close this search box.
Ж | Ž

Podijelite vijest:

U Janjilama služen parastos za Krajišnike poginule u „Oluji“

Kod spomen-krsta u Janjilama kod Bosanskog Petrovca danas je služen parastos za Srbe poginule u izbjegličkoj koloni koja se povlačila iz Republike Srpske Krajine usljed bombardovanja hrvatske avijacije tokom akcije „Oluja“ 1995. godine.

Spomen-krst u Janjilama kod Bosanskog Petrovca Foto: SRNA
Spomen-krst u Janjilama kod Bosanskog Petrovca
Foto: SRNA

Direktor Dokumentaciono-informacionog centra „Veritas“ Savo Štrbac rekao je Srni da, nažalost, ni nakon 22 godine niko nije odgovarao za ovaj stravičan zločin, a Tužilaštvo BiH, i pored davno datog obećanja, nije podiglo optužnicu.

„Tužilaštvo BiH za ratne zločine godinama vodi istragu o ovom zločinu, sarađivali su o ovom pitanju sa `Veritasom`, a njihovi istražitelji su više puta u Beogradu saslušali preživjele svjedoke i na desetine teško povrijeđenih, prikupili su kompletnu dokumentaciju i davno obećali podizanje optužnice“, istakao je Štrbac.

On je rekao da je „Veritas“ prošle godine pred obilježavanje 21 godine od „Oluje“ dobio odgovor iz Tužilaštva BiH u kojem je navedeno da je došlo do zastoja zbog promjene tužioca koji je uzeo ovaj predmet, dok ove godine nisu odgovorili ni u kojoj se fazi nalazi ovaj predmet.

„Od svojih izvora saznao sam da Tužilaštvo BiH još čeka odgovor iz Hrvatske na njihov zahtjev da kažu imena pilota koji su upravljali avionima koji su bombardovali srpsku izbjegličku kolonu na Petrovačkoj cesti i u Svodni kod Novog Grada“, naveo je Štrbac.

On kaže da Hrvatska nikada neće odgovoriti BiH ko su bili njihovi piloti koji su bombardovali izbjegličku kolonu, dok Tužilaštvo BiH nema drugog izbora već da za zločine optuži najodgovornije ljude po komandnoj liniji i njihove pilote.

Štrbac je rekao da zločin na Petrovačkoj cesti nije veliki po broju stradalih, ali jeste po tome kada se zna da su ovdje ubijena djeca i da su hrvatski vojni avioni prešli u vazdušni prostor BiH i daleko od svojih granica bombardovali izbjegličke kolone koje su i onako već napustile Hrvatsku.

On je dodao da je „Veritas“ došao do najnovijeg podatka da je na ovoj lokaciji tokom bombardovanja hrvatske avijacije ubijeno 10, a ne devet srpskih civila, kako se godinama govorilo.

„Saznali smo da je deseta žrtva u izbjegličkoj koloni bila Mika Kovačević rođena 1912. godine iz sela Begluci kod Donjeg Lapca i njeno ime smo uklesali na ploču kod spomen-krsta“, rekao je Štrbac.

Prema njegovim riječima, Miku koja je bila u izbjegličkoj koloni u prikolici sa traktorom koji je vozio njen sin nečujno je pogodio geler avio-bombe, ali je tek pred Ključem njena snajka koja je, takođe, bila u prikolici primijetili da svekrvi nije dobro.

Nakon današnjeg parastosa, koji su služili sveštenici Bihaćko-petrovačke eparhije, vijence kod spomen-krsta na Petrovačkoj cesti položili su članovi porodica poginulih, delegacije „Veritasa“, načelnici opština Drinić, Bosanski Petrovac, Donji Lapac, generalni sekretar Udruženja Srba iz Hrvatske Milojko Budimir, te predstavnici Srpskog narodnog vijeća Hrvatske, Udruženja „Protiv zaborava“, Samostalne demokratske srpske stranke /SDSS/ Donji Lapac.

Učesnici obilježavanja stradanja Srba na Petrovačkoj cesti posjetili su opštinu Drinić, te spomen-sobu poginulim borcima Vojske Republike Srpske /VRS/ u ovoj opštini.

Na ovom mjestu, između Bosanskog Petrovca i Ključa, avion hrvatskog ratnog vazduhoplovstva „mig-21“ 7. avgusta 1995. godine bombardovao je izbjegličku kolonu Srba iz Republike Srpske Krajine. Tada je poginulo 10 civila, među kojima četvoro djece i 21-godišnja djevojka, dok je oko 50 ranjeno.

Poginuli su Darinka Drča /1927/ i njeni unuci Jovica Drča /1989/ i Mirjana Dubajić /1974/, svi iz Brotinje kod Donjeg Lapca, Nevenka /1984/ i Žarko /1986/ djeca Spase Rajića iz Donjeg Lapca, Krstan Vuković /1951/ rođen u Han Kuli kod Banjaluke i njegov sin Darko /1982/ rođen u Bihaću, obojica živjeli u Donjem Lapcu i Branko Stjelja /1923/ i njegov sin Mirko /1961/ iz Nadina kod Benkovca.

Hrvatska vojno-policijska akcija „Oluja“, u kojoj su učestvovale i jednice Petog korpusa takozvane Armije BiH, te HVO, počela je 4. avgusta 1995. godine i tokom nekoliko dana ubijeno je 2.000 lica, uglavnom civila, dok je sa područja Like, Banije, Korduna, sjeverne Dalmacije, koje su bile zone pod zaštitom UN, protjerano više od 200.000 Srba sa vjekovnih ognjišta.

Izvor: SRNA

Vezane vijesti:

Ustaškim zločinom nad Srbima etnički očišćen bihaćki prostor

Balkanske skice – pravdanje zločina

22 godine od pogroma Srba u „Oluji“: Pamtimo zbegove i jame

Sad sve to zapali! + FOTOGALERIJA

Lutke u koloni

Čestitam vam „Oluju“!

Obeležen dan sećanja na žrtve akcije Oluja (VIDEO)

Zagrebačko tumačenje: „Oluja“ sprečila nove Srebrenice?!

Sjećanje na Srbe stradale na Petrovačkoj cesti | Jadovno 1941.

Maja Kolundžija Zoroe rođena je 5. avgusta u Kninu …

Most spasa- u Novom Gradu obilježeno stradanje Srba u „Oluji …

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: