fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

У Београду одржано предавање „Моје Јадовно“

Др Душан Басташић, предавање на тему "Моје Јадовно"
Др Душан Басташић,
предавање на тему
„Моје Јадовно“

У парохиjском дому при храму Вазнесења Господњег у Београду вечерас jе одржано предавање на тему „Моjе Јадовно“ о комплексу усташких логора Јадовно, гдjе jе за вриjеме Другог свjетског рата у такозваноj Независноj Држави Хрватскоj убиjено готово 40 000 Срба, а за те злочине готово да нико ниjе ни одговарао.

Предавање jе одржао предсjедник бањалучког Удружења потомака и поштовалаца жртава „Јадовно 1941“ Душан Басташић, коjи jе рекао да jе погрешно мислити да се, када се помиње Јадовно, ради само о jедноj jами, гдjе су убиjани Срби, него се ради о читавом комплексу усташких логора на релациjи Госпић – Јадовно – острво Паг.

Басташић, чиjи су наjближи рођаци настрадали у тим логорима и jамама, рекао jе да jе прича његове страдалничке породице слична причама свих других краjишких породица коjе су на исти начин пострадале.

Он истиче да jе породица Басташић током историjе доживjела оно што су усташки идеолози и планирали за све Србе у Хрватскоj – jедна трећина jе побиjена, jедна покатоличена, а jедна протjерана у Србиjу.

Басташић jе подсjетио да се и данас о Јадовну ћути, а да jе тек 2007. године у Београду изашла књига Ђуре Затезала о комплексу усташких логора Јадовно, иако jе то двотомно дjело било готово jош 90-те године прошлог виjека, али у Хрватскоj ниjе могло наћи издавача.

Он jе рекао да jе Јадовно био jедан о наjстравичниjих усташких логора, коjи се поjавио и приjе Јасеновца и приjе Аушвица, те да jе у само 132 дана, од априла до августа 1941. године, ту убиjено наjмање 40 123 жртве, од коjих наjмање 38 200 Срба, а остало су Јевреjи и антифашисти.

Басташић jе упозорио на чињеницу да jе Јадовно заборављено и истакао да су предавања о злочину у том логору начин да се одржи сjећање на жртве и ужасне злочине усташке НДХ, с обзиром на то да jе данас то стратиште запуштено и у Хрватскоj нико не жели да га покаже.

Према његовим риjечима, Затезало jе у свом дjелу евидентирао 33 jаме Јадовна, али до данашњег дана су лоциране само двиjе, док се за остале не зна мjесто.

Басташић jе навео да jе Госпић био главни ликвидациони центар НХД, одакле су српске жртве коjе су довожене и из БиХ, одвођене на стратиште на jедну пољану изнад малог села Јадовно, док се мало зна да су на острву Паг била три логора – jедан за Србе, jедан за Јевреjе и антифашисте, а jедан за жене и дjецу, коjи jе био уjедно и први такав логор у том рату, гдjе jе убиjено око 8 000 жртава.

Он jе истакао да циљ усташа ниjе био само да убиjу Србе, него и да их понизе и муче приjе смрти, па су их тако везивали жицом, живе бацали у jаме, а у jедну такву jаму дубоку 55 метара jе живо бачено 218 Срба, жена и дjеце, пад jе преживjело 63, а послиjе шест недеља извучено jе живих 13 жена и jедан мушкарац, док су дjеца поумирала не од глади, него од жеђи.

Усташки режим jе убио и више од 200 православних свештеника, од коjих у Јадовну 73, међу коjима и епископ горњокарловачки Сава Трлаjић, и, наjвjероватниjе, митрополит дабробосански Петар Зимоњић.

Басташић jе своjе предавање поткриjепио обиљем слика и видео материjала, међу коjима jе и свjедочење jедне жене коjа jе преживjела бацање у jедну такву jаму, као и писано свjедочење друге жене коjа jе са своjим петогодишњим сином Илиjом, коjи ниjе преживио, бачена у jаму у Ливањском пољу.

Касниjе се она други пут удала и свом другом сину дала исто име, Илиjа, коjи jе 1991. године, 50 година касниjе, по упутству маjке пронашао у тоj jами кости свога полубрата.

Старjешина храма Успења Господњег jереj Арсениjе Арсениjевић jе рекао за медиjе из Републике Српске да jе ово предавање организовано у Београду, jер jе jако важно да се о том страдању прича и да се не забораве жртве, те да њихови потомци знаjу шта су све ти страдалници преживjели да би носили своjе српско име и православну вjеру.

Басташић jе предавање „Моjе Јадовно“ одржао већ два пута у Бањалуци, а сутра ће у Биjељини, док планира да их одржи и у Требињу, Чачку, Новом Саду.

Извор: срна

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: