fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Дан побједе над фашизмом и Дан Европе

Деветог маја 1945. капитулацијом нацистичке Њемачке окончан је Други свјетски рат у Европи и 9. мај се од тада обиљежава као Дан побједе. Девети мај се обиљежава и као Дан Европе.

Дан побједе над фашизмом (илустрација)
Дан побједе над фашизмом (илустрација)

Безусловну капитулацију Њемачке у Берлину је нешто иза поноћи 8. маја 1945. потписао фелдмаршал Вилхелм Кајтел, у име Совјетског Савеза потписник је био маршал Георгиј Жуков, а у име западних савезника британски ваздухопловни генерал Артур Тедер.

У рату који је трајао нешто мање од шест година, нашла се 61 држава и око 110 милиона војника.

Процјене говоре о 50 до 80 милиона погинулих, од тога је цивила било између 38 и 55 милиона.

Државна комисија бивше Југославије својевремено је објавила да је у рату погинуло 1.706.000 особа, међу њима више од 300.000 бораца.

Девети мај обиљежава се и као Дан Европе, јер тог је дана 1950. године министар спољних послова Француске Роберт Шуман објавио декларацију којом је позвао на успостављање новог поретка у којем не би било мјеста за сукобе међу европским земљама.

Суштина његове идеје била је у успостављању заједничких тијела, тачније односа, најпреиј у производњи и дистрибуцији угља и челика као темеља индустријске снаге.

Први кораци на том путу били су формирање посебних, наддржавних тијела у области производње и дистрибуције челика и угља, а Шуман је првенствено имао у виду односе Француске и Њемачке.

Наредне године основана је Европска комисија за угаљ и челик, која је временом прерасла у Европску економску заједницу, да би четири деценије касније, 1991. у холандском градицу Мастрихту била проглашена Европска унија.

Уговор о оснивању Европске заједнице за угаљ и челик потписале су Француска, Савезна Република Њемачка, Италија, Данска и земље Бенелукса – Белгија, Холандија и Луксембург, а Европски савјет је 1955. године у Милану одлучио да се дан објављивања Шумановог плана, 9. мај, обиљежава као Дан Европе.

Иначе, уговор о ЕУ, познат и као Уговор из Мастрихта од 7. фебруара 1992, ступио је на снагу 1. новембра 1993. године и утврдио је три стуба ЕУ: наднационални, заједничку спољну и безбједносну политику и сарадњу у области правосуђа и у унутрашњим пословима.

Европску унију данас чини 28 држава, у којима живи око пола милијарде људи.

На Црвеном тргу у Москви традиционално одржаће се војна парада поводом Дана побједе. У Никинцима ће бити одржана свечаност „Челик 2017“, на којој ће своју борбену способност приказати Специјалци Војске Србије и Полиције Србије, затим борбени авиони и хеликоптери, као и тенкови и оклопна возила.

Извор: РТРС, Танјуг

Везане вијести:

Дан побједе над злом | Јадовно 1941.

Момчило Павловић: Срби треба да се поносе улогом у борби …

У Бањалуци сутра марш „Бесмртног пука“

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: