fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Србима из Федерације БиХ почео да тече рок од 60 дана да потврде власништво или ће изгубити имовину

Своја права над некретнинама у Федерацији БиХ, у земљишно-књижним канцеларијама надлежних општинских судова одакле су пореклом, могу да остваре сви грађани чији су отац и мајка, дедови и баке, прадедови и прабаке или родбина (тетке, стричеви, сестре) били власници некретнина на подручју ФБиХ (земља, шума, станови, куће, пословни простори, гараже).

Дрвар
Дрвар

Наиме, у Федерацији БиХ у току је пројекат регистрације некретнина који се односе на усклађивање података о некретнинама између катастра и земљишне књиге. Практично, у питању је замена старих земљишних књига са новим катастром с којим многи расељени Срби нису упознати.

Општински судови преко својих Земљишно-књижних канцеларија објављују информације о уклађивању у “Службеног гласнику” или огласе у којима позивају власнике који имају некретнине у одређеним катастарским општинама да пријаве своја права на некретнине у року од 60 дана. Међутим, многи власници нису обавештени о потреби одазивања суду око потврде своје имовине, због чега и ризикују да остану без ње.

Високе таксе

Председник Савеза Срба из региона Миодраг Линта је истакао да су земљишне књиге урађене још у доба Аустро-Угарске, а велики део имовине није преписан у земљишним књигама са оца на сина због високих такси.

Осим тога, стотине хиљада Срба је колонизовано или протерано са подручја ФБиХ, а остали су власници некретнина.

Из Удружења расељених Срба у Српској апелују да је неопходно да се Институције Српске укључе у овај процес, да се власници имовине у ФБиХ на време информишу и помогну им да остваре своја права. Према доступним подацима ресорног минстарства у РС Срби су власници 6.500 километара квадратних имовине у ФБиХ.

Заменик министра за људска права и избеглице БиХ Предраг Јовић истакао да у ФБиХ, после шест месеци, ако се нико не јави по објави или огласу, они имовину уписују на државу.

– Онда се тај неко чија је имовина уписана на државу може жалити и путем суда и уз плаћање свих трошкова тражити поврат те имовине и доказивати власништво – рекао Јовић за Независне новине.

Важна улога медија

Он је истакао да сви они који имају имовину у ФБиХ треба да оду у локалну заједницу у којој имају имовину и на папиру напишу да је та имовина њихова, а на основу тог папира нико му је не може отуђити.

Он наглашава да су најбитнији фактор у том послу медији јер информација о томе у којој општини у ФБиХ се ради на усклађивању катастра и земљишних књига мора доћи до људи који имају ту имовину, а живе ван територије ФБиХ или БиХ.

– Наравно, ту су и институције да помогну и ми ћемо преко разних удружења и на сваком другом месту говорити људима да се јаве – рекао је Јовић.

Лажни уговори о купопродаји

Поводом овог проблема недавно је формиран и Одбор за очување и заштиту српске имовине у ФБиХ који чине како помоћници и замјеници министара, тако и десетине разних удружења која су и иницијатори организовања по овом питању. Такође у том одбору налазе се и представници Српске православне цркве те званичници појединих локалних заједница у које су избјегли људи из ФБиХ.

Линта је раније упозорио да у случају да се власници некретнина не јаве у року од 60 дана од објаве огласа “постоји опасност да надлежни суд укњижи као власника државу или појединце који своје право на некретнину доказују путем одржаја-државине или путем лажних уговора о купопродаји”.

Према Линти, посебно је угрожено подручје западне Крајине у Федерацији БиХ, где су Срби већински власници имовине.

У питању су територије општина Бихаћ, Дрвар, Петровац, Гламоч, Грахово, Сански Мост, Босанска Крупа, Кључ, Купрес, Ливно, Доњи Вакух, Јајце и Бугојно, са више од 8.000 квадратних километара на којима је 1991. године живело преко 120.000 Срба.

Неопходна помоћ државе

Смиљка Кнежевић, председник Удружења Крајишника у Бијељини и члан Одбора за очување и заштиту српске имовине у ФБиХ, каже да они као удружење или одбор не могу да ураде ништа и да је неопходна помоћ државе, односно Републике Српске и њених институција.

– За разлику од Срба, Бошњаци и Хрвати у Републици Српској су далеко организованији, али и поступак усклађивања књига је другачији. Републичка управа за геодетске и имовинско-правне послове РС путем својих канцеларија трага и тражи људе који имају имовину невезано за њихову националну припадност и у преко 90 одсто случајева успевају да дођу до њих. ФБиХ само путем “Службеног гласника” обавести људе и онда кад се нико не појави ангажују некога да трага за НН лицем и уколико га не нађе имовину уписују на државу БиХ – рекла је Кнежевићева.

Подсећања ради, процес усклађивања података катастра и земљишних књига покренула је и финансира путем кредита Светска банка.

Перфидни поступак

Из Прве СДС саопштено је да прети опасност да надлежни судови у ФБиХ укњиже као власника те имовине државу или појединце који своје право на те некретнине доказују путем такозваног стварног држања некретнина у посједу 10, односно 20 година, као и путем лажних уговора о купопродаји.

– Реч је о перфидном и смишљеном поступку власти ФБиХ које и овим путем, кроз наводно легалне законске оквире и користећи неинформисаност избеглих и расељених Срба, покушавају да се домогну њихове имовине, односно да је отму“ – наглашавају у Првој СДС.

Необавештени

Нажалост, многи власници нису обавештени о потреби одазивања суду и потврди своје имовине, каже Линта.

Он је као пример навео да је Земљишно-књижна канцеларија општинског суда у Бихаћу 30. октобра објавила оглас у којем позива грађане који имају некретнине у катастарским општинама Притока, Рипач и Краље (обухват по старом катастарском операту Рипач-Лохово, Притока, Краље, Муслић село, Папари, Бакшаиш и Голубић) да пријаве своје некретнине најдаље до 9. јануара.

Место Притока било је српско у целини, а Рипач у проценту већем од 30 одсто.

(Агенције / Блиц.рс)

Извор: Слободна Херцеговина

Везане вијести:

Не дају да Дрвар оживи | Јадовно 1941.

Марчета: Регуларне снаге Хрватске извршиле агресију на …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: