fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Служен парастос за пострадале у логору Дубичке / Баћинске кречане 1941-1945

Кречане Дубичке

ХРВАТСКА ДУБИЦА – У организацији Вијећа Српске националне мањине Опћине Хрватска Дубица и СПЦО и Управе парохије Костајничко-Дубичке служио је парастос за пострадале у логору Дубичке/Баћинске кречане Госп. Радослав Анђелић, протојереј Дворске парохије и администратор Костајничко-Дубичке парохије.

Након службе присутнима се обратио Предсједник ВСНМ Милинко Симић и подсјетио родбину и присутне на оснивање логора који је био у саставу логора Јасеновац. Логор се налазио на површини од око 3000 кв. метара, било је опасано жицом неколико објеката за смјештај логораша. Три кречне пећи су биле ограђене жицом висине 3 метра. У тадашњој НДХ било је око 1.950.000 Срба. Власти су настојале смањити број Срба и створити „чисти хрватски животни простор“. Први правни акт била је „Законска одредба за одбрану народа и државе НДХ донета 17.04.1941“. Ово је била законска одредба којом је озакоњен геноцид над Србима и означавала је уништење српског народа као етничке групе само због тога што припадају другој нацији и вјери која се разликује од нације или вјере убице.

Симић се осврнуо и на данашњи тренутак. Свима је познато да се у Републици Хрватској умањују српске и друге жртве и да је на сцени ревизионизам. Умањују се бројке пострадалих, пропагирају се натписи који нису примјерени ни према мјесту ни према жртвама.
Јасно је да се не може једно говорити а друго радити а то се чини у Р Хрватској. Покушава се приказати НДХ и усташки покрет као позитиван и државотворан. Стравични злочини над Србима у НДХ је највећи проблем у процесу рехабилитације НДХ и усташког покрета, те се злочин планира приписати „дивљим усташама“.

Ових дана лансирана је нова идеја од стране највиших власти у РХ, да се формира једна комисија која би требала тачно да утврди колико је било пострадалих у логору Јасеновац и другим логорима. На челу те комисије нашао би се један Жидов, ангажовани би били независни експерти а именовали би се други чланови те комисије компетентвни за ту област. Требало би утврдити тачан број жртава јер за сада о томе постоје различити податци. И то би онда била истина, како кажу прихватљива за све стране. Настоји се доказати од стране хрватских власти да доста података има у архивама НДХ које сада нису у посједу РХ. Да ли ће то бити тако то још не знамо. То значи, оно што је записано то је било, гдје нема података – записа, то није било. Можемо рећи да за нашу малу Опћину Дубицу и њена мјеста не постоје прецизни подаци.

Прогон Срба из Крајине слави се као Дан побједе и домовинске захвалности. Акција се означава као митска побједа и пораз великосрпске опасности. По ревизионистима овом акцијом „ријешено је српско питање Срба у Хрватској“.

Свједоци смо да су споменици НОБ-а и ЖФТ у РХ уништени. Видите и сами како су девастрирани споменици и костурнице на овом грозоморном мјесту званом Дубичке/Баћинске кречане. Одавде пут води у главну улицу Дубице која носи име ратног злочинца.
Али, има једна позитивна ствар наставио је Симић. На приједлог и залагање ВСНМ Опћине Хрватска Дубица које траје већ неколико година, имамо обавјештење од стране Министарства културе РХ да ће коначно Дубичке/Баћинске кречане бити уписане као обиљежје повијесно меморијалног мјеста. Дакле, у плану је регистрација овог локалитета у току ове године јер задовољава увјете за заштиту односно регистрацију културног добра. О овом локалитету израђена је знанствена студија.

Могу други да се ките да су нешто урадили. Да ВСНМ није покренуло овај захтјев ништа од тога не би било. Остаје нам да будемо истрајни и да друга повијесно меморијална мјеста важна за Србе ове Опћине а и шире буду регистрована као Мртвежи, Пролазни логор Церовљани, Слабињска гробница и споменик, Живајски споменик и др. ВСНМ тражи свакојаку подршку.

Прошлогодишњи захтјев ВСНМ за упис у Просторни план Опћине неких обиљежја је одбијен од Опћине Х.Дубица.

Симић је подсјетио да је протекле недеље, поводом годишњице пробоја логораша из Јасеновца 22.04.1945. одржано више комеморација у Јасеновцу и околини. Предсједница Републике Хрватске посјетила је ЈУСП Јасеновац, Жидови, Антифашисти и СНВ, Сабор и Влада РХ, свако засебно одржао је комеморацију. То значи да постоји дубока подијељеност у хрватском друштву.

Симић је подсјетио да је у православном црквеном календару 22.04. уведен као посебан парастос у току године који се служи за побијене у Јасеновцу и осталим логорима и стратиштима у ИИ св.рату. Тим поводом Патријарх Иринеј служио је литургију и помен у Млаки за пострадале у логору Јасеновац. Освећена је и црква Св.Илија у Млаки. Патријарх је позвао на мир и праштање. Упутио је духовну окрепу вјерницима и позвао Србе да се врате у свој завичај.

На крају у обраћању присутнима Симић је захвалио на доласку родбине и пријатеља пострадалих у логору Дубичке кречане. Захвалио члановима ВСНМ, вијећницима, Предсједнику Жупанијског ВСНМ Сисачко-мославачке жупаније Душану Полимцу и другима на доласку на парастос. Посебно поздравио присутне чланице Кола српских сестара Костајничко-Дубичке парохије, и сестри Даници захвалио на припреми жита и вина за данашњи обред. Посебно се захвалио Радославу Анђелићу протојереју Дворске парохије и администратору Костајничко-Дубичке парохије на служењу парастоса.

Симић је констатовао да се и ове године нису одазвали позиву представници градова Бос.Дубица и Сремска Митровица. Знатан број грађана из тих мјеста је пострадао на Дубичким кречанама.

(ВСНМ Хрватска Дубица)

Извор: Банија онлине

Везане вијести:

Парастос на дубичким кречанама | Јадовно 1941.

Одласком оца Далибора вјерници су изгубили много | Јадовно …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: