fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Сјећање на злочин у Јабуци: Имена извршилаца позната, казне још нема

Имена злочинаца су позната, неки су и саслушавани, али за злочин у фочанској Јабуци, када је муслиманска војска из Горажда свирепо убила 43 српска мјештана, никада нису подигнуте оптужнице и све су прилике да се чека да помру свједоци, али и извршиоци, истакнуто је данас у Фочи на обиљежавању 25 година од овог злочина.

Сјећање на злочин у Јабуци Фото: СРНА
Сјећање на злочин у Јабуци Фото: СРНА

Масакр над српским цивилима 18 села некада фочанске Мјесне заједнице Јабука, која је након Дејтона припала Федерацији БиХ, који се догодио 23. јула 1992. године, прво је масовно страдање Срба у општини Фоча у протеклом рату.

Муслиманска војска тада је попалила све куће и помоћне објекте на које је наишла убијајући све пред собом, а милости није било ни за слијепе и непокретне старице, дјевојке и дјецу, које су убијали и палили у њиховим кућама.

Најмлађа жртва био је тринаестогодишњи дјечак Ново Елез.

Свједок злочина Љубиша Симовић присјећа се да су његови рођаци и комшије издахули у страшним мукама.

„Недужне мјештане су масакрирали, палили их у кућама, уписивали им слова `У`… Тешко ми је да причам о томе. И након 25 година се најежим кад се тога сјетим“, каже Симовић, који је предсједник општинског Удружења прогнаних и расељених Срба.

Он наводи да су свједоци у више наврата давали изјаве правосудним органима Српске и БиХ, али да злочин још није процесуиран.

„Мислим да се никада неће ни процесуирати. Ми смо доставили имена злочинаца, а неки од њих су и саслушавани, али оптужнице нису угледале свјетлост дана. Свједоци умиру, човјеку би било лакше да хоће бар један злочинац бити кажњен“, каже Симовић.

Неђо Мастило, коме су убијени брат, рођаци и комшије, каже да је очигледно да се судски поступак намјерно пролонгира док сви свједоци не умру да сутра не би имао ко рећи да је ратни злочин почињен.

„Ми из године у годину понављамо једну исту причу, али нема помака. Разочарани смо у првосудне органе који би требало то да истраже“, рекао је Мастило.

На Градском гробљу Божовац, гдје су након Дејтонског споразума и егзодуса преосталих Срба из Јабуке пренесени посмртни остаци, родбина страдалих и општинске делегације данас су прислужили свијеће и положили цвијеће.

Парастос убијеним Јабучанима биће служен на Преображење, 19. августа, у цркви у Јабуци, која је 23. јула 1992. минирана и до темеља срушена.

Црква је прилозима вјерника обновљена 2005. године, али у њу, осим једном у години, када се на црквеном сабору окупе некадашњи мјештани, готово да нема ко да дође.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Горажде: Помен породици Вукашиновић | Јадовно 1941.

Свједочење о заточеним Србима у Горажду | Јадовно 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: