fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Сећање на децу жртве НДХ у парку Дијане Будисављевић

Сисак – На Дечијем гробљу у Сиску, у организацији Српског народног већа и Већа српске националне мањине града Сиска данас је одржана комеморација – Дан сећања у спомен на страдање српске ратне сирочади која су у Сиску била заточена у усташком дечијем логору од августа 1942. до јануара 1943.

Деца заточеници НДХ
Деца заточеници НДХ

Хина преноси да је „свечаност први пут одржана у парку који одлуком сисачког Градског већа од јуче носи име хуманитарке Дијане Будисављевић, жене која је спасила велики број деце из ратног логора”.

„Људи који су спасавали децу из логора морају да нам буду инспирација. Нисмо овде само због нечијег страдања, него и због нас самих. Ту смо да се радујемо, да обновимо поверење у људе, а не само да тугујемо”, рекла је у име организатора дужносница СНВ Анета Лалић и позвала надлежне да Дан сећања заједно обележе и следеће године.

Наводи се да је у име преживелих логораша о страдању деце у логору говорила Добрила Кукољ из Бањалуке која је рекла да је сисачко Дечије гробље за преживеле логораше свето место. Она је казала да је из логора спасено укупно 11.300 деце, пре свега захваљујући Дијани Будисављевић.

„Само на Козари од родитеља је у ратним операцијама отето 23.000 деце”, навела је она и захвалила се сисачкој градској власти што омогућује одржавање комеморације.

Парастос су служили свештеници Загребачко-љубљанске и Славонске епархије, предвођени Слободаном Лалићем, а на спомен обележје Дечијег логора положене су беле руже и запаљене свеће.

Наводи се да су комеморацији присуствовали званичници СНВ, сисачка градоначелница Кристина Икић Баничек са сарадницима, представници амбасаде Србије у Загребу, сисачки имам Алем Црнкић и други.

Хина наводи да је „усташко-немачки логор у Сиску основан 3. августа 1942. по завршетку ратних операција на Козари и Шамарици” и да је „у свом саставу имао и посебан логор који се службено називао Прихватилиште за децу избјеглица, највећи те врсте у Независној држави Хрватској”.

Наводи се да је „на спомен обележју Дечијег гробља стоји да је на том месту сахрањено око 2.000 деце, али услед изостанка било каквог систематског истраживања након завршетка Другог светског рата, никад није са сигурношћу утврђен тачан број умрлих”.

(Танјуг)

Извор: ПОЛИТИКА

Везане вијести:

У Сиску служен парастос за 2.000 убијене српске дјеце са Козаре

Усташки пир над српском децом

Логори Цапраг и Сисак

Зашто и од кога су дјеца са Козаре доведена у позицију да их неко спасава и усваја?

Сандра Благић: Дјеца су била само број без имена и презимена

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: