fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

РАЗГОВОР О КАНОНИЗАЦИЈИ СТЕПИНЦА

Кардинал Курт Кох

Кардинал Курт Кох

Предсjедник Папског виjећа за унапређење jединства хришћана Курт Кох рекао jе да би његова сутрашња посjета Београду требало да продуби приjатељство Римокатоличке и Српске православне цркве (СПЦ), а да ће jедна од главних тема бити канонизациjа хрватског кардинала Алоjзиjа Степинца.

„То jе повjерљив разговор између СПЦ и наше цркве. Јасно jе да постоjе потешкоће на историjском плану и да морамо разговарати о тим различитим стварима. Требало би да продубимо оваj диjалог и тек онда можемо заjедно, обjе цркве, да кажемо више о томе“, рекао jе за „Политику“ Кох, шваjцарски кардинал, коме jе предстоjећа посjета Србиjи друга од почетка године.

На питање када би могло доћи до папине посjете Србиjи и његовог сусрета са Његовом светошћу патриjархом српским Иринеjем, Кох jе рекао да jе потребан консензус различитих страна.

„Шта патриjарх Иринеj одлучи о томе, морате питати њега“, каже Кох.

Кох би током посjете Београду требало да разговара са патриjархом Иринеjем, предсjедником Србиjе Томиславом Николићем и министром спољних послова Ивицом Дачићем.

Ватикан jе раниjе наjавио да ће кардинала Степинца прогласити за свеца.
Оваj хрватски кардинал одмах jе по уласку Ниjемаца у Загреб 10. априла 1941. подржао оснивање НДХ, пружао jе подршку усташком режиму, а 1945. борио се за очување тог режима.

У његовом сjедишту у Каптолу послиjе рата нађена jе усташка документациjа и злато коjе су усташе опљачкале од Срба и Јевреjа.

Извор: tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat_novo/2014/srna.png

Везане виjести:

Степинац – дио злочиначког система – Jadovno 1941.

Светозар Ливада: Читао сам дневник Алоjзиjа Степинца …

Јасеновачки синдром: ћутање о канонизациjи Степинца …

ПАПА ФРАЊО ПРЕДЛОЖИО СПЦ РАЗГОВОР О СТЕПИНЦУ …

Српско ћутање о Степинцу – Jadovno 1941.

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: