fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Радојичић: Бањалука поносна на антифашистичку борбу

Градоначелник Бањалуке Игор Радојичић рекао је да је Бањалука поносна на антифашистичку борбу и да већ деценијама његује традицију и сјећање на народног хероја Веселина Маслешу.

КУД Маслеша Фото: РТРС
КУД Маслеша Фото: РТРС

„Веселин Маслеша је народни херој, интелектуалац, пуиблициста и једно од најпознатијих имена Бањалуке из времена Народноослободилачког рата /НОР/“, подсјетио је Радојичић у Бањалуци у обраћању поводом обиљежавања 75 година од погибије народног хероја Веселина Маслеше.

Радојичић је подсјетио да се Маслеша у раној младости приклонио идејама љевице и антифашизма.

„Маслеша је прошао период школовања од Београда, преко Франкфурта до Париза и због свог напредног стајања већ тада је био прво протјеран из Француске за Београд, а затим из Београда назад у Бањалуку“, рекао је Радојичић.

Радојичић је додао да је Маслеша био учесник четврте и пете офанзиве у НОБ-у, а погинуо је у бици на Сутјесци.

Предсједник Градског одбора СУБНОР-а Бањалуке Раде Џајић рекао је да овај Одбор настоји да одржи традицију НОБ-а на овим просторима.

„Бањалука је била позната као велико жариште КПЈ у оно вријеме, гдје је припадао и Веселин Маслеша“, истакао је Џајић у обраћању.

Градоначелник Бањалуке Игор Радојичић и представници Градског одбора СУБНОР-а положили су вијенац код спомен-плоче у Улици Веселина Маслеше, на кући у којој је рођен ова народни херој.

Српски публициста, новинар и преводилац Веселин Маслеша, народни херој се као гимназијалац укључио у омладински и раднички покрет.

Студирао је права у Загребу, затим економију, социологију и политичке науке у Њемачкој и Француској, одакле је протјеран због политичког рада. По повратку у земљу са Отокаром Кершованијем покренуо је часопис „Нова литература“.

У току рата је уређивао „Борбу“, „Војно-политички преглед“ и „Народно ослобођење“, а 1942. је постао члан Извршног одбора АВНОЈ-а.

Извор: СРНА

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: