fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Први пут у школама прочитан Проглас о ослобођењу Београда 1944.

На првом часу у свих 168 основних школа у Београду прочитан проглас којим су се ђаци упознали са историјом нашег града и оним шта се у Другом светском рату.

Фото: Танјуг

Први пут је прочитан проглас у школама о ослобођењу Београда у Другом светском рату, изјавио је заменик градоначелника Београда Горан Весић.

Весић је прецизирао да је на првом часу у свих 168 основних школа у Београду прочитан проглас којим су се ђаци упознали са историјом нашег града и оним шта се десило 20. октобра 1944. године.

Он је, гостујући на ТВ Студио Б, рекао да је Град Београд у сарадњи са Министарством просвете и Историјским архивом града Београда припремио два прогласа, један за децу до четвртог разреда, а други за старије узрасте.

„Ђаци ће научити како је наш град ослобођен, колико је припадника народноослободилачке војске и припадника Црвене армије изгубило живот како би наш град био слободан. Научиће шта то значи за наш данашњи живот и колико је важна слобода коју су они извојевали“ рекао је Весић.

Додао је да је веома поносан на ту идеју која је потекла из града и која ће бити традиционална те навео да ће исти такав проглас бити прочитан и 1. новембра када ће се ученици упознати са тиме шта се десило тог дана 1918. године.

У школама је прочитан проглас под називом „Ослобођење Београда 20. октобра 1944.”, сачињен у две верзије – за млађи и старији узраст. Проглас садржи податке о почетку Другог светског рата у Србији, штети која је настала у бомбардовању Београда 6. априла, а потом и о животу у страху и озлоглашеним логорима на територији нашег главног града.

Надаље се појашњава „Београдска операција“, како је названа битка за ослобођење Београда, у којој су учествовале јединице Народноослободилачке војске Југославије и совјетске Црвене армије, са чињеницима о току операције, њеним вођама и након свега жртвама.

Погинуло је око 3.000 партизана, а отприлике исто толико је рањено, док су совјетске снаге имале 961 погинулог и неутврђени број рањених. Заплењено је готово целокупно немачко тешко наоружање, ратна опрема и моторизација.

Посмртни остаци погинулих ослободилаца, који су сахрањивани по целом граду, пренети су 20. октобра 1954. године на заједничко Спомен-гробље ослободилаца Београда, где и данас почивају.

Сваке године, на тај дан, полагањем венаца, одаје им се дужно поштовање, захвалност и почаст.

Весић је указао да ће се ове године у оквиру манифестације „Дани слободе” обележити два важна датума у историји града, ослобођење града 20. октобра 1944. године од фашистичког окупатора и 1. новембра 1918. године од Аустроугарске.

„Прославу почињемо прогласом у школама и извођењем спектакла Љубише Ристића „Ослобођење Београда“ у петак вече у Шећерани, а програми ће трајати до 1. новембра“ казао је Весић.

Извор: Вечерње новости

Везане вијести:

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: