fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Премијерка на отварању Гвозденог пука : Србија данас јача него јуче, слабија него сутра

Брнабић је рекла да су нам наши најславнији преци показали два пута – један да стално жалимо и сажаљевамо себе и други да дамо све од себе, као што су они дали.

Фото Танјуг

Србија је данас јача него што је била јуче, а слабија него што ће бити сутра, поручила је председница владе Ана Брнабић на откривању споменика Гвозденом пуку у Прокупљу, где се обележава стогодишњица ослобођења града.

У том граду, у који су 1918. умарширале јединице Прве српске армије на челу са војводом Петром Бојовићем, откривен је споменик Другом пешадијском пуку српске војске, познатији по свом називу „гвоздени“, који је учествовао у ратовима од 1912. до 1918. године, а у историју ушао због јунаштва којим је задивио и скоро све савезничке војске и њихове војсковође, владе и народе.

„Стати овде, пред овај споменик, пред 1.300 мртвих, шест и по хиљада рањених, пред историју, пред Србију за коју су се борили, више је од части, више од обавезе, то је тренутак апсолутне покорности, пред онима који су нас учинили непокоренима, пред онима који су нас научили правом значењу речи – слобода. Дуг који имамо је ненаплатив и вечан“, поручила је Брнабић.

Она је рекла да су нам наши најславнији преци показали два пута – један да стално жалимо и сажаљевамо себе и други да дамо све од себе, као што су они дали.

„За њих, данас, ми војујемо, мир. За њих ми данас немамо више права да се са било којом главом играмо. Потребне су нам, више него икада, не да гину, него да живе, да мисле, да верују, надају се, стварају, планирају, воле, гледају, сањају, и заслуже све оно што је, за њих, овај гвоздени, вечни пук, освојио“, рекла је Брнабић.

Премијерка је рекла да се слобода само једном осваја крвљу, челиком и славном смрћу, а да је после је паметни народи цене, чувају и живе, улажу у њу, мир, свој труд, рад и знање, да би за будуће генерације слобода и мир били сигурни и вечни.

Србија, рекла је, данас своју слободу брани сваким путем који изгради, фабриком, школом, болницом коју отвори, сваком бебом, младом особом која има разлог да остане.

Упитала је ко, када стане пред споменик у Прокупљу и пред животе који су пали да бисмо данас имали мир и слободу, има право да не пружи све од себе и не уради нешто за Србију, за себе, за своју породицу.

„Ко до нас, овде, сме да одустане од јаче Србије, од још боље Србије, Србије која изнад свега цени мир, труд, знање, упорност, која поштује старије и даје подршку младима, Србије која поштује различитости, која верује и брани принципе, верује у себе и помаже другима. Србије која је данас јача него што је била јуче, а слабија него што ће бити сутра“, упитала је Брбанић.

Она је рекла да смо кренули путем да од некадашњих непријатеља направимо пријатеље, што је и део нашег дуга према Гвозденом пуку, којем су се непријатељи дивили.

Премијерка је рекла да је Гвоздени пук победио непријатеље срцем, гвожђем и чашћу, оном коју је Србија данас вратила и због које се поново чује српска реч.

„Баш као и наша воља, да ова земља живи, да ова Топлица живи, да рађа нове јунаке, гвоздене људе, нове пукове, али не за ровове и блато, него за путеве и школе. За све оно што слобода и треба да буде“, рекла је премијерка.

Она је истакла да данас ми имамо обавезу да остваримо оно што су хтели и за шта су живот дали у Гвозденом пуку.

„Хвала нашем Гвозденом пуку на слободи, на миру који данас живимо. И хвала свима који у Србију верују, који Србији дају, који се за Србију труде, трудећи се и верујући у себе“, закључила је Брнабић.

Споменик Гвозденом пуку су, уз интонирање „Тамо далеко“ и присуство великог броја грађана, открили председница владе и градоначелник Прокупља Александар Симовић.

Извор:Вечерње новости

Везане вијести:

Како је „Гвоздени пук“ зауставио Бана Јелачића и Хрвате!

Битка у којој је Гвоздени пук добио име

Век од херојства Гвозденог пука

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: