fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Представљена монографија о Српкињама жртвама протеклог рата

У оквиру вишедневне манифестације „Дани сјећања“, вечерас је у Бањалуци представљена монографија „Наша исповијест – жене жртве рата Републике Српске 1992 – 1995“ која садржи свједочења 15 Српкиња жртава свих облика насиља током протеклог рата у БиХ.

Промоција Монографије "Наша исповијест" у Београду Фото: РТРС
Промоција Монографије „Наша исповијест“ у
Београду Фото: РТРС

Директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Милорад Којић рекао је новинарима да је монографија написана на основу статистичких података, евиденција и анализа из којих се види да је у посљедњем рату убијено више од 2.700 Српкиња, више од 850 их се водило као нестале, а још се трага за 315.

„До сада је утврђено да је више од 2.100 Српкиња претрпјело разне облике тортуре и насиља. Раније смо организовали и тродневну радионицу о психосоцијалном јачању жена, послије које су жене пристале да јавно проговоре“, навео је Којић.

Он је додао да су неке од жена, које су изнијеле своје свједочење у монографији, биле заштићени свједоци пред судовима. Међутим, послије тих радионица рекле су да неће да буду свједоци и да желе да јавно и отворено свједоче о мукама и тортурама које су прошле.

„Нажалост, правосудни процеси су такви да имамо веома мали број пресуда. Тренутно постоји 12 осуђујућих пресуда за злочине над Српкињама са укупно изреченом казном од 85 година затвора“, навео је Којић.

Вечерашња промоција је посљедњи догађај у оквиру тродневне манифестације „Дани сјећања“ за коју Којић каже да је изазвала позитивна реаговања, што је стимуланс да оваква манифестација треба да постане традиционална.

„Сигурно ћемо сљедеће године организовати `Дане сјећања`, јер смо на тај начин жељели да се институционално развије култура сјећања и памћења, те да наше жртве отргнемо од заборава“, нагласио је Којић.

Предсједник Удружења жена жртава рата Републике Српске Божица Рајилић навела је да у монографији свједоче жене жртве рата из свих регија у БиХ и да се настојало да буде обухваћено што више логора.

„Увијек је друго мјесто, други злочинац и друга територија. Тиме смо хтјели да покажемо да су наше жене страдале широм БиХ, а не само у једном подручју како је била намјера неких да прикажу. Све наше исповијести пратила је званична документација Републичког центра за истраживање рата и ратних злочина“, рекла је Рајилићева.

Она је додала да жене жртве рата тренутно не постоје као категорија у закону и да према њима нико нема никакве обавезе, али да се нада да ће се такав положај промијенити.

„Радна верзија закона о жртвама ратне тортуре је завршена и чека се план рада Владе и Народне скупштине Српске да видимо у којем је кварталу предвиђено усвајање и доношење тог закона“, појаснила је Рајилићева.

Ова монографија већ је представљена у Њујорку и Вашингтону, а имала је и двије промоције у Београду.

Организатор манифестације, која се одвијала под покровитељством предсједника Републике Српске Милорада Додик, је Републички центар за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Стравични злочини над Српкињама у протеклом рату | Јадовно …

Монографија „Наша исповијест“ докуменат којим се потискује лаж

Представљена монографија „Наша исповијест“ о страдању …

Рајилић: У Њујорку промоција монографије „Наша исповијест …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: