fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Позив грађанима да у недјељу присуствују помену у Доњој Градини

Генерални секретар предсједника Републике Српске Синиша Каран позвао је данас све грађане Српске да у недјељу, 15. априла, у Спомен-подручју Доња Градина присуствују обиљежавању Дана сјећања на жртве логора Јасеновац и његовог највећег стратишта у Доњој Градини.

Синиша Каран Фото: РТРС
Синиша Каран Фото: РТРС

– Морамо пренијети на младе генерације трајно сјећање на невине жртве. У име Извршног одбора и предсједника Републике, који предсједава тим одбором, позивам све грађане Српске да у недјељу присуствују обиљежавању Дана сјећања на велике жртве – изјавио је Каран новинарима у Доњој Градини.

Он је рекао да је у ЈУ Спомен-подручју Доња Градина данас одржан састанак Извршног одбора за обиљежавање Дана сјећања на жртве усташког злочина – геноцида у концентрационом логору Јасеновац и његовом највећем стратишту Доњој Градини на којем је констатовано да су извршене све организационе припреме за тај комеморативни догађај.

Према његовим ријечима, задатак Извршног одбора је да анимира све грађане Републике Српске, а посебно локалне заједнице, општине и градове да присуствују парастосу и помену у Доњој Градини.

– Желимо да видимо што више дјеце школског узраста, основаца и средњошколаца, на које морамо пренијети ово трајно и истинито сјећање на страшан злочин који се догодио у Другом свјетском рату, рекли бисмо најстрашнији злочин превасходно према српском, јеврејском и ромском народу, али и припадницима свих других народа који су били антифашисти и слободарски опредијељени – рекао је Каран.

Коментаришући одржавање три одвојене комеморације жртвама логора Јасеновац које се организују у Хрватској и постављање спомен-плоче ХОС-а са натписом „за дом спремни“ у Јасеновцу, Каран је позвао представнике Хрватске да дођу у Доњу Градину у којој се „види један велики град жртва величине три Бањалуке“.

– Овдје се и дан данас виде оком сва звјерстава. Овдје се и осјећа мирис смрти. Они су дио Европске уније и морају то показати, али, нажалост, док је год таквих и званичних реаговања сусједне Хрватске, сматрамо да ова сјећања морају бити све јача да се овако нешто никада више не догоди – поручио је Каран.

Директор ЈУ Спомен подручје „Доња Градина“ Тања Тулековић изјавила је да се ове године обиљежавају 73 године од пробоја посљедње групе јасеновачких логораша.

– Констатовали смо на овом састанку да су све организационе припреме извршене у Спомен-подручју Доња Градина и позивам све грађане да у недјељу, 15. априла, дођу у Спомен-подручје Доња Градина – рекла је Тулековићева.

Она је навела да је Спомен-подручје Доња Градина доказ да се за вријеме НДХ овдје десио злочин геноцида.

– То управо потврђује девет гробних поља са 105 масовних гробница огромних димензија – рекла је Тулековићева.

Она је најавила да ће у оквиру обиљежавања Дана сјећања на жртве усташког злочина – геноцида у концентрационом логору Јасеновац и његовом највећем стратишту Доњој Градини 15. априла у 11.15 часова бити положени вијенци на гробном пољу „Тополе“, а у 12.00 часова служен помен и парастос жртвама на гробном пољу „Храстови“.

У 13.00 часова планирано је обраћање званичника и кратак умјетнички програм.

Тулековићева је додала да ће тог дана у изложбеној сали Спомен-подручја Доња Градина у 10.00 часова бити отворена изложба дјечијих ликовних и литерарних радова о теми „Јасеновац“.

Логор Доња Градина формиран је 1942. године у систему усташког логора Јасеновац, а био је активан све до завршетка Другог свјетског рата 1945. године и слома Независне Државе Хрватске.

Доња Градина је била једно од највећих стратишта јасеновачког логора гдје су убијани махом Срби, Јевреји и Роми.

У злогласном логору Јасеновац током Другог свјетског рата страдало је 700.000 жртава усташког злочина, међу којима 500.000 Срба, 40.000 Рома, 33.000 Јевреја, 127.000 антифашиста.

У Јасеновцу је страдало и 20.000 дјеце.

(СРНА)

Извор: Радио Телевизија Републике Српске

Везане вијести:

Доња Градина – раседлавање хрватске „истине“ | Јадовно 1941.

Градина – град мртвих! | Јадовно 1941.

Многи грађани доставили материјал о страдању у вријеме НДX …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: