fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Последњи нациста без држављанства, нико га не жели

Њујорк — Пољак Јакив Палиј (94), један од нацистичких сарадника, био је у Другом светском рату чувар у „радном логору“ у Пољској у коме је убијено 6.000 Јевреја.

Илустрација: Gettyimages
Илустрација: Gettyimages

Палија сада не желе да приме ни Немачка, ни Пољска, ни Украјина упркос захтевима породица убијених Јевреја, пише Вашингтон пост.

Палију је, наиме, пре 14 година Савезни суд у Њујорку одузео америчко држављанство и наложио депортацију у Немачку, Пољску, Украјину или било коју земљу која је спремна да га прими.

Пост пише да Палиј сасвим лепо живи од пензије у САД, вози бицикл и држи божићни венац на вратима.

Иначе, осам нацистичких сарадника од 2005, којима је наређено да напусте Америку умрло је у САД, након што су њихове матичне земље и Немачка више пута одбиле да их приме.

Делегација њујоршких конгресмена упутила је писмо државном секретару Рексу Тилерсону у којем захтева да нешто предузме пре него и што Палиј умре у САД.

„Свима нама ова ситуација је болна. Неко ко означава све супротно од америчких вредности толеранције и подношења жртве у борби против зла овде живи годинама“, изјавио је тим поводом рабин са Лонг Ајланда Раби Зев Фриедман, који је изгубио 200 чланова породице у Пољској за време холокауста.

Током година, тридесетак бивших нациста је из САД отишло у Немачку.

Неки су имали и немачко држављанство, а неки су побегли пре него што им је одузето америчко.

Међутим, већина је остала на слободи, а само је четверо правно процесуирано.

Немачка је одбила да прими низ америчких држављана бивших нациста.

Сада, у трци са временом, законодавци и јеврејске групе повећавају притисак на администрацију Трумпа да Палиј буде депортован.

Законодавци су писали државним и правосудним одељењима, а демонстранти су редовно сакупљали изван Палијине носећи транспаренте на којима пише: „Његове руке су упрљане крвљу.“

Захтеви за депортацију Палија убрзали су одговор федералних званичника.

У октобарском писму сенату Кирстену Гиллибранду (Д-Н.И.), Стејт департмент је саопштио да је поновио захтев владама Немачке, Пољске и Украјине, али је и он одбијен.

Томас Иаздгерди, специјални изасланик за питања холокауста у Стејт департменту, рекао је да америчке дипломате већ годинама то питање постављају члановима кабинета канцеларке Ангеле Меркел и другим високим званичницима.

Самтра и да би чланови Конгреса и Бела кућа требало да се уједине по питању депортације Палија.

„Биће тешко, осим ако се овим питањем не позабави виши ниво власти, како би се оно ешило“, рекао је.

Палиј је, међутим, одбио да коментарише ову ситуацију за Пост.

Палиј је, како се наводи, 2003, за Њујок Тајмс да је био присиљен на службу у „радном логору“ и да није учествовао у убиствима током

Немачки функционери су америчким колегама рекли да ће примити само бивше нацисте који имају немачко држављанство или оне које њмачке власти кривично гоне.

Палиј није Нијемац. Рођен је у пољском селу које се налази на територији данашње Украјине.

Међутим, адвокат Нил Шер, који је био на челу Канцеларије за посебне истраге од 1982. до 1994. године, тврди да Немачка има обавезу да прими оне који су служили бившим немачким властима.

„Само једна реч пада на памет када се тражи објашњење зашто Немачка не жели да преузме те људе – дволичност. Опет измишљају глупе разлоге зашто неће да приме особе које су починиле злочине у име немачког народа“, рекао је Шер, преноси Пост.

Извор: Б92

Везане вијести:

Упозорење директора музеја Аушвиц: Горе је него уочи Другог …

Невјероватна прича о човјеку који је добровољно ушао у Аушвиц …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: