fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Покренути поступак против Хрватске за злочине у Мркоњић Граду

Републичка организација породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила поднијеће Тужилаштву БиХ тужбу за обештећење жртава у Мркоњић Граду уколико ово тужилаштво не покрене поступак против Хрватске за ратне злочине почињене над Србима у Мркоњић Граду 1995. године.

Мркоњић Град: Жртве из масовне гробнице Фото: РТРС
Мркоњић Град: Жртве из масовне
гробнице Фото: РТРС

Предсједник Одбора породица несталих ове организације Марко Грабовац рекао је да ће Високом судском и тужилачком савјету /ВСТС/ БиХ бити упућен упит због чега Тужилаштво БиХ не покрене поступак против Хрватске.

„Уколико не одговоре позитивно на наш упит, у име српских жртава поднијећемо тужбу Тужилаштву БиХ за обештећење породица погинулих и грађана Мркоњић Града“, рекао је Грабовац Срни.

У случају да Тужилаштво БиХ не прихвати тужбу, каже Грабовац, Републичка организација породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила прво ће поднијети апелацију Уставном суду БиХ, а затим и Европском суду за људска права у Стразбуру.

„Породице погинулих и несталих из Републике Српске никада неће одустати од процесуирања ратних злочина почињених над Србима у Мркоњић Граду и привођењу правди одговорних“, истакао је Грабовац.

Он је рекао је апсурд да Тужилаштво БиХ из политички мотивисаних разлога не жели да подигне оптужницу за ратне злочине, етничко чишћење, протјеривање Срба и уништавање друштвене и приватне имовине у Мркоњић Граду.

Грабовац истиче да Тужилаштво БиХ не жели да схвати да је покретање овог поступка потпуно оправдано, јер је то хумано и правно питање.

„Мислим да ће Народна скупштина Републике Српске и српски представници у заједничким институцијама БиХ морати да се изјасне о овом питању“, закључио је Грабовац.

У Мркоњић Граду данас се обиљежава 21 година од страдања Срба у западној Крајини.

У септембру и октобру 1995. године на најсвирепији начин у 13 западнокрајишких општина убијено је 1.644 војника и цивила, а 120.000 Срба протјерано је са вјековних огњишта.

Хрватска регуларна војска са јединицима такозване Армије БиХ и Хрватског вијећа одбране напала је 1995. године 13 западнокрајишких општина са већинским српским становништвом – Рипач, Петровац, Дрвар, Грахово, Гламоч, Кључ, Сански Мост, Мркоњић Град, Шипово, Србобран, Јајце, Купрес и Крупа на Уни.

Tе општине биле су у саставу Републике Српске и са тог подручја муслиманско-хрватске снаге протјерале су 120.000 Срба, опљачкале покретну имовину, а непокретну уништиле и онеспособиле.

Само на подручју општине Мркоњић Град уништено је 1.608 кућа и 700 станова, а ратна штета је 680 милиона КМ. Хрватске и муслиманске снаге за собом су оставиле пустош и масовне гробнице.

У Мркоњић Граду ексхумирано је 181 тијело жртава, међу којима 81 цивил, 97 бораца Војске Републике Српске, три припадника МУП-а Републике Српске. Међу ексхумираним је 10 жена.

Извор: СРНА

 

Везане вијести:

М.Град – Двије деценије од отварања масове гробнице …

117 дана терора | Јадовно 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: