fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Парастос за борце погинуле на Бањ брду

На градском гробљу Пучиле у Бијељини данас је обиљежен Дан сјећања на 33 борца Војске Републике Српске који су убијени 21. априла 1993. године на Бањ брду и све погинуле и умрле борце у одбрамбено-отаџбинском рату од 1992. до 1995. године са подручја регије Тузла.

 На градском гробљу Пучиле у Бијељини данас је обиљежен Дан сјећања на 33 борца Војске Републике Српске који су убијени 21. априла 1993. године на Бањ брду и све погинуле и умрле борце у одбрамбено-отаџбинском рату од 1992. до 1995. године са подручја регије Тузла.
Бијељина – Парастос за борце погинуле на
Бањ брду Фото: СРНА

Предсједник Борачке организације Републике Српске /БОРС/ Миломир Савчић је одао почаст српским војницима, полицајцима, патриотама и родољубима који су своје животе уградили у Републику Српску, за коју је у обраћању рекао да има значајне елементе државности и да је са довољно љубави и памети треба чувати и унапређивати.

„Сјећање има огроман значај и Срби морају да о томе поведу много више рачуна, јер борба за Републику Српску није завршена. Још имамо негирање грађанског рата и тврдње о агресији сада и у школским програмима, а када им покажемо 5.000 имена припадника Првог корпуса муслиманске војске који су рођени ван БиХ, онда на то немају одговор“, навео је Савчић.

Он је упозорио да, иако су Срби склони ставу да истину не треба доказивати, њу и те како треба доказивати и чувати сјећање на херојску одбрану српског народа који је посљедњи у БиХ формирао своју националну оружану формацију.

„Узрок и окидач за грађански рат у БиХ је жеља о 100 одсто муслиманске власти у 100 одсто БиХ, а сада на исти начин неодговорни аутори понављају врло опасне ратнохушчаке изјаве. Преко тога не смијемо олако прећи, ни Срби на које су те изјаве усмјерене, ни Бошњаци чији представник даје такве изјаве, јер су усмјерене против слободе свих нас“, закључио је Савчић.

Некадашњи ратни командант Првог пјешадијског батаљона Друге мајевичке бригаде Боривоје Ђокић рекао је на скупу да су у нападу на данашњи дан 1993. године убијена 33 српска борца, њих шест су муслимански злочинци масакрирали одсијецајући им главе и екстремитете, 32 борца су рањена, а 10 их је заробљено.

„Успио је непријатељ да нам нанесе велике губитке, али не и да освоји стратешко Бањ брдо које нису освојили за четири године рата, али јесу, нажалост, Дејтонским споразумом“, рекао је Ђокић.

У потресном обраћању својим и свим убијеним очевима Данијела Симеуновић и Неда Марјановић поручиле су да су њихови очеви погинули за ову земљу и миран живот у Републици Српској у протеклих 25 година, али да њиховој дјеци свих тих година недостаје снажна и стална подршка за многе тешке животне одлуке и напоре.

„Овдје су наши домови, гдје су њихови гробови“, истакла је Симеуновићева.

Испред споменика, који је симбол страдања, жртве, херојства и борбе за слободу српског народа, служен је парастос, а вијенце су положили чланови породица погинулих бораца и делегације Друге мајевичке лаке пјешадијске бригаде, БОРС-а, Градске управе Бијељина, Трећег пјешадијског Република Српска пука и Удружења дјеце погинулих бораца „Насљеђе“.

Вијенце су положиле и делегације Општинске борачке организације Лопаре, Удружења грађана „Пријатељи Илијаша“, Завичајног удружења Тузлака у Бијељини, као и делегације странке ПДП и Покрета „Успјешна Српска“.

Организатор обиљежавања овог значајног датума су Градска борачка организација и Завичајно удружење Тузлака у Бијељини.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Обиљежен Дан страдања бораца Друге мајевичке бригаде …

Промовисана књига „И Мајевица је плакала тог дана“

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: