fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Отворена изложба фотографија из Првог свјетског рата

У Градишци је вечерас отворена изложба 59 радова првог српског фото-репортера Ристе Марјановића из периода Првог свјетског рата под називом „Немојте нас заборавити“, поводом обиљежавања сто година од завршетка Великог рата.

У Градишци је вечерас отворена изложба 59 радова првог српског фото-репортера Ристе Марјановића из периода Првог свјетског рата под називом "Немојте нас заборавити", поводом обиљежавања сто година од завршетка Великог рата.
Градишка – изложба Фото: СРНА

Аутор изложбе је виши кустос историчар у Народном музеју Шабац Бранислав Станковић, а изложба је настала као плод сарадње Српске академије наука и уметности, Музеја Новог Сад, Војног музеја у Београду и шабачког Народног музеја, и била је најпосјећенија изложба у Србији 2014. године.

Према ријечима Станковића, Ристa Марјановић рођен је у Шапцу, школовао се Београду, Берлину, Бечу и Паризу, гдје је и направио велику каријеру као уредник „Њујорк херал трибјуна“ за Европу.

Станковић наводи да је почетком балканских ратова Марјановић дошао у Србију на позив тадашњег шефа Обавјештајне службе Краљевине Србије Драгутина Димитријевића Аписа, те да је фотоапаратом забиљежио комплетну голготу српског народа кроз Први свјетски рат.

Он каже да су управо фотографије које су изложене у Градишци највећим дијелом настале током повлачења српске војске преко Албаније, након кога је предсједник српске Владе у избјеглиштву Слободан Јовановић упутио Марјановића у Париз, да те фотографије изложи на великој савезничкој изложби у музеју „Лувр“.

 У Градишци је вечерас отворена изложба 59 радова првог српског фото-репортера Ристе Марјановића из периода Првог свјетског рата под називом "Немојте нас заборавити", поводом обиљежавања сто година од завршетка Великог рата.
Фото: СРНА

„Изложба у Паризу одржана је 1916. године, а исти ти радови били су 1917. године на изложбама у Лондону и Њујорку, с циљем да се светска јавност обавести о томе шта се дешава у Србији“, истакао је Станковић.

Он је додао да је изложба припремана двије године и да су све фотографије Ристе Марјановића, којих има око 8.000, биле на стакленим плочама и да их је било потребно скенирати и пребацити у нову технологију.

„Највећи дeо Марјановићевих радова завештан је Градском заводу за заштиту споменика у Београду, а други дио налази се у приватним колекцијама његових потомака. Велики дио фотографија је расут по целом свету, јер је Марјановић имао задатак да фотографије, користећи своје знање и контакте, шаље у Европу и Америку“, каже Станковић.

Он је истакао да су фотографије из Првог свјетског рата, које постоје у колективном памћењу и које су сви видјели у уџбеницима, управо фотографије Ристе Марјановића.

Директор Завичајног музеја Градишка Бојан Вујичић рекао је да ће посјетиоци изложбу моћи да погледају нередне три седмице, те да се нада ће међу посјетиоцима бити ученици градишких основних и средњих школа.

Извор: СРНА

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: