fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Откривен споменик најмлађем борцу Требињске бригаде

У Требињу је данас откривен споменик Александру Маслеши, најмлађем погинулом борцу Требињске бригаде Војске Републике Српске.

Споменик Александру Маслеши, најмлађем погинулом борцу Требињске бригаде Војске Републике Српске освештао је Његово преосвештенство владика захумско-херцеговачки и приморски Григорије уз саслужење свештенства епархије.
Требиње: Откривен споменик
Александру Маслеши Фото: СРНА

Александар Маслеша је са 16 година ступио у Бобанску чету уз војводу Неђу Видаковића, рањен је 27. септембра 1994. године на Борачком језеру код Kоњица, а преминуо је на Војно-медицинској академији у Београду 16. јануара 1995. године.

Споменик у насељу Брегови испред стадиона малих спортова, који носи име овог хероја, освештао је Његово преосвештенство владика захумско-херцеговачки и приморски Григорије уз саслужење свештенства епархије.

Владика Григорије је истакао да је Александар, као и многи њему слични кроз нашу историју, успио да се за кратко вријеме свог живљења на земљи избори за вјечност.

Епископ захумско-херцеговачки и приморски је рекао да је Александар понесен слободом и вољом за животом приступио славној Бобанској чети војводе Неђе Видаковића и то без страха и узмицања с непоколебљивом истрајношћу и жељом да се жртвује за слободу, свој народ и ближње.

„А онда је једног бурног ратног дана, са својим саборцима и пријатељима био погођен гранатом, која тада није одјекнула само на Борачком језеру него је, погодивши срце и груди овог младића, одјекнула у цијелој Херцеговини, у свим грудима у којима је било срце“, рекао је Григорије.

Он је истакао да би данас, 22 године нако Александрове погибије, тај страшни одјек требало да се чује још даље и да се кроз будућност која је пред нама преобрази у музику која буди, која поучава, храбри и оживљава наша потонула бића.

Александра Маслеша, сестра покојног Александра је рекла да је породица ганута пажњом и осјећањем да нису сами са својим болним сјећањима.

„Овај споменик је више од поштовања и признавања жртве коју је поднио мој брат. То је знак да постоји још неко ко чува сјећање на његову жртву, а то су његови саборци из Бобанске чете и хвала им јер је њиховим ангажовањем овај споменик и подигнут“, рекла је Александра.

Она је ријечи неизмјерне захвалности упутила вајарима Сретену Милатовићу и Бранку Милановићу, који су свој вајарски дио урадили без икакве накнаде, Хидроелектранама на Требишњици, као и свима који су на било који начин помогли организацију ове идеје.

Градоначелник Требиња Лука Петровић истакао је да овај догађај подсјећа да смо још увијек заједно, да поштујемо оно што нам се дешавало у прошлости, да држимо до себе.

„Ријечи са споменика најмлађем борцу Херцеговачког корпуса говоре много, то су ријечи `отаџбина, мир и слобода`. Мислим да је то довољна порука свима нама да нам то стално буде на памети и да се сјећамо које су жртве пале за оно што данас имамо“, рекао је Петровић и додао да ће жртва младог Александра трајно остати запамћена у граду Требињу.

У име сабораца Бобанске чете и организационог одбора за изградњу споменика присутнима се обратио Драган Ристић – Бели који је истакао Александрову храброст и одлучност да стане на прву линију ратишта, истичући да ће споменик генерацијама свједочити о младом човјеку који је био спреман да својим животом ствара оно што ми данас имамо – Републику Српску.

„Најмање што смо могли да урадимо ми, његови саборци је да подигнемо споменик нашем Ацу, споменик који симболизује његову свијетлу личност у црним временима тих деведесетих година“, рекао је Ристић.

Цвијеће на споменик, осим Александрове породице, положили су представници Градске управе, припадници херцеговачких бригада и борачких удружења.
Прије свечаног откривања споменика у Саборном храму Светог Преображења Господњег служен је парастос.

Млади требињски пјесник Предраг Јаничић говорио је своју пјесму посвећену Александру Маслеши.

Извор: СРНА

Везане вијести:

25 година од Прве митровданске офанзиве: Како је Невесињска бригада златним словима уписана у историју српског народа

Генерал Грубач: Херцеговачки корпус није изгубио ниједну битку …

Поново у строју: Обиљежено 25 година Требињске бригаде …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: