fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Освећен храм Покрова Пресвете Богородице у Рујанима

Дан уочи славе цркве Покрова Пресвете Богородице, у суботу 13. октобра, у Доњим Рујанима крај Ливна окупио се верни народ овог села заједно са православним Србима који су пристигли из свих крајева Ливањског поља, од Ливна до Босанског Грахова.

Освећење храма

Усталио се већ годинама уназад овај леп обичај да се састају о Покрову Пресвете Богородице баш ту, да макар тог дана удахну животу у ово страдално село, његов храм и заједно прославе његову славу.

Овогодишње сабрање је ипак било посебно по томе што је, након десет година обнове која је трајала са прекидима, дошао тренутак да се освети овај храм.

Стотинак окупљених верника дочекало је свог владику, Његово Преосвештенство Епископа бихаћко-петровачког г. Сергија испред храма.

Његово Преосвештенство је предводио свечани чин освећења, уз саслужење свештеника: протојереја-ставрофора Жељка Ђурице (Епархија зворничко-тузланска), протонамесника Срђана Белензаде, Милоша Црепуље и Митра Керлеца, презвитера Савка Плавшића, ђакона Немање Рељића и Дејана Грчића.

Кумови при освећењу храма били су Драгомир и Александра Бошковић.

У наставку Свете Литургије један број верника је приступио и светој тајни причешћа. При самом крају богослужења, пререзан је славски колач и освећено славско кољиво.

У својој беседи, Његово Преосвештенство епископ Сергије поздравио је присутни народ и похвалио њихову храброст и борбу за опстанак, борбу за Православље у овом мученом и пострадалом крају.

Нагласио је да иако у Доњим и Горњим Рујанима нема српског живља, јер су они који су овде вековима живели затрти у последњим ратовима и погромима нашег народа, битна је нада и молитва у Бога Који нас није оставио, и Њему се молимо да се на овим просторима обнови живот, уз молитвено заступништво и помоћ наших светих Мученика.

Истакао је и да су наши страдали преци истински свети мученици, те да је на претходном заседању Светог Архијерејског Сабора СПЦ покренуо поступак њихове канонизације и уврштавања у календар светих.

Након богослужења, епископ, свештенство и окупљени верници преместили су се у порту цркве Успења Пресвете Богородице у Губину, где је од стране кумова приређена трпеза љубави за све присутне.

Славље су посебно увеличали чланови обновљеног Српског културно-уметничког друштва Гаврило Принцип из Босанског Грахова, који су пред окупљенима извели Уначко коло, Шумадијске игре и неколико песама. За кума славе следеће, 2019. године, јавио се Дејан Козомара, пореклом из Биле и Рујана.

Међу присутнима на овај велики дан су били и Миодраг Линта, народни посланик у Скупштини Републике Србије, Василија Броћета, Министарка рада, здравства, социјалне заштите и прогнаних, и Душко Радун, начелник општине Босанско Грахово. Била је то и прилика да се упознају са проблемима који муче српске повратнике на овим просторима и размотре како им се може помоћи.

Треба напоменути да је, у својој стогодишњој историји, Рујанска црква доживела две обнове. Само село је дало око 360 мученика који су пострадали од усташа почетком Другог светског рата.

Велики број оних коју су били присутни на освећењу цркве су својим прилозима и трудом уградили и део себе у овај храм, кроз последњу обнову у оквиру које је ограђено и гробље око цркве.

Извор: Удрежење Огњена Марија Ливањска

Везане вијести:

Имена жртава усташког геноцида у Ливну и околини љета Господњег 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: