fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Окупација Пољске

Њемачка је 1. септембра 1939. године почела Други свјетски рат окупацијом Пољске и злочинима над Пољацима.

Окупација Пољске

Инвазију је извршила нацистичка Њемачка, а СССР се придружио, на основу договора Адолфа Хитлера и Јосифа Стаљина, и заузели дио Пољске.

Инвазија је позната као „Септембарска кампања“, а завршена је 6. октобра 1939. године.

Пошто је Пољска била савезник Запада, 3. септембра Велика Британија, Аустралија и Нови Зеланд објављују рат Њемачкој, а ускоро их слиједе и Француска, Јужноафричка Република и Канада.

Седам дана прије инвазије министри спољних послова Њемачке и СССР-а Јоахим фон Рибентроп и Вјачеслав Молотов потписали су уговор о ненападању.

Након инсценираног „пољског напада“ на њемачко становништво 31. августа, Хитлерове снаге су са сјевера, југа и запада напале Пољску.

Танка линија одбране коју су Пољаци распоредили дуж границе брзо је пробијена и пољска војска почела је да се повлачи према истоку. Након пољског пораза у бици код Бзуре, Нијемци су стекли предност.

Tада се Пољаци повлаче према југоистоку слиједећи план према којем су требали да држе обрану на румунској раници док им Савезници не притекну у помоћ.

Међутим, 17. септембра, Стаљинове трупе нападају источне предјеле Пољске.

СССР је испуњавао тајни анекс споразума Молотов-Рибентроп, који је подијелио Источну Европу на двије сфере утицаја, нацистичку и совјетску.

Након завршетка кампање, формиран је пољски покрет отпора – снаге које су се на страни Савезника бориле током цијелог рата.

Нијемци су имали знатну бројчану предност над Пољацима. Копнена војска имала је око 2.400 тенкова организованих у шест оклопних дивизија.

Tоком рата, Пољска је изгубила више од 20 одсто становништва.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Пољска ТО избацила Аушвиц и Јевреје из знаменитости Пољске

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: