fbpx
Pretraga
Close this search box.
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Održan svesrpski sabor „Krušedolska zvona“

U Krušedolu na Fruškoj Gori danas je održan Svesrpski sabor „Krušedolska zvona“ na kojem se okupilo oko pet hiljada ljudi, uglavnom Srba protjeranih sa svojih vjekovnih ognjišta u hrvatskim vojnim i policijskim akcijama „Bljesak“ i „Oluja“.

 Besjedu pred krušedolskim manastirom održao je akademik Matija Bećković koji je podsjetio da su početak i kraj 20. vijeka obilježile dvije izbjegličke kolone.
Krušedol – Matija Bećković Foto: SRNA

Njihova preosveštenstva episkop sremski Vasilije i episkop američki Longin služili su Svetu arhijerejsku liturgiju u manastiru Krušedol.

Poslije liturgije služen je parastos poginulim Srbima iz Hrvatske tokom 20. vijeka, kao i Srbima koji su umrli u izbjeglištvu.

Besjedu pred krušedolskim manastirom održao je akademik Matija Bećković koji je podsjetio da su početak i kraj 20. vijeka obilježile dvije izbjegličke kolone.

„Počelo je golgotom preko Albanije, a završilo se golgotom preko Jugoslavije. Jedna kolona se protegla od Srbije do Soluna, a druga od Knina do Beograda. Posle jedne kolone Jugoslavija je stvorena, a posle druge ona je razorena. U jednoj smo golgoti pobedili i izginuli, a u drugoj izgubili, ali ostali živi“, rekao je Bećković.

On smatra da ima puno razloga da se posljednjih decenija Srbi pitaju da li su onaj isti narod, koji je zidao svoje najveće svetinje.

„Jesmo li mi još onaj narod koji je ozidao Žiču i Studenicu, Hilanadar i Gračanicu, Mileševu i Visoke Dečane, Krušedol i Šišatovac… Postoji li još narod Svetog Save, čiji je car bio Lazar, a vožd Krađorđe, čiji su kraljevi Petar i Aleksandar, prva žrtva fašizma i komunizma“, upitao je Bećković.

Bećković kaže da Srbi nikako da se „sastave sa sobom, istinom i pameću“, te kao da su gradili tuđe države, pa se sad čude šta su učinili od svoje.

Akademik smatra da će Srbi ipak sa svojim svecima i mučenicima biti i ubuduće ono što jesu.

„Vidim, da svi pomenuti i nepomenuti, kao i oni veliki Srbi, koje samo Bog zna blistaju na vašim licima. Ali i na licima one dece rođene u `Bljesku` i `Oluji`, koja su sada momci i devojke. To budi nadu u budućnost srpskog naroda“, rekao je Bećković.

On je pozvao sve Srbe da čuvaju svoje drevno pismo ćirilicu kao svetinju.

„Pričao mi je vladika banjalučki kako ga je oficir KFOR-a svojevremeno pitao `što će vam Srbi granice i graničari kad imate granicu tvrđu od kineskog zida. Ta granica je vaše pismo ćirilica i, ako njom ispišete ime svoje zemlje, svakome će biti jasno i koja je i čija je`“, rekao je Bećković.

Manifestaciju „Krušedolska zvona“ obilježio je i bogat kulturno-umjetnički program, u kojem su nastupili poznati glumci, kulturno-umjetnička društva, kao i izvorne muzičke grupe.

Svesrpskom saboru u Krušedolu prisustvovali su poslanici, kao i predstavnici vlasti Srbije, Republike Srpske i Autonomne pokrajine Vojvodine.

Izvor: SRNA

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: