fbpx
Pretraga
Close this search box.
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Održan parastos žrtvama „Bljeska”

Parastos žrtvama hrvatske akcije „Bljesak”, u zapadnoj Slavoniji, služen je danas u crkvi Svetog Marka u Beogradu. Danas se navršavaju 22 godine od te akcije u kojoj je stradalo 283 Srba, od kojih 55 žena i 11 dece.

Parastos žrtvama iz zapadne Slavonije služen je u crkvi Svetog Marka u Beogradu (Foto Tanjug/Zoran Žestić)
Parastos žrtvama iz zapadne Slavonije služen je u crkvi Svetog Marka u Beogradu (Foto Tanjug/Zoran Žestić)

Među nestalima vodi još 156 osoba, uključujući 65 civila, od kojih je 27 žena, prenosi N1. Na današnji dan, artiljerijskim napadom na Pakrac oko pet sati ujutro, počela je ofanziva hrvatskih snaga na zapadnu Slavoniju pod nazivom „Bljesak”.

Nekoliko dana kasnije Hrvatska je zauzela celo područje, a desetine hiljada Srba izbegle su u BIH i Srbiju. U poslednjih pet godina ekshumirani su posmrtni ostaci 145 osoba iz grupnih i pojedinačnih grobnica, od kojih je 86 identifikovano. U akciji Bljesak stradao je veliki broj srpskih civila. Od 15.000 Srba do sada se, prema podacima „Veritasa”, na područje Zapadne Slavonije vratilo oko 1.500.

Prema izveštaju Hrvatskog helsinškog odbora za ljudska prava (HHO), koji je predstavljen 24. jula 2003, u akciji Bljesak pripadnici hrvatske vojske ubili su ukupno 83 srpska civila. Od tog broja, njih 30 ubijeno je u napadima na izbegličke kolone, a 53 osobe su ubijene u svojim kućama.

Prema podacima Dokumentaciono-informativnog centra Veritas iz aprila 2003, prvih dana maja 1995. ubijeno je ili nestalo 283 Srba iz zapadne Slavonije.

Dan po otpočinjanju akcije Bljesak bivši predsednik RSK Milan Martić naredio je raketiranje Zagreba koje je trajalo dva dana, zbog čega je kasnije optužen pred Haškim sudom i osuđen na 35 godina zatvora. Snage bivše RSK ispalile su na grad 23 projektila i tada je poginulo šest ljudi, a 176 osoba je ranjeno.

Zbog ratnih zločina počinjenih u akciji Bljesak i Oluja Tribunal za ratne zločine u Hagu pripremao je optužnicu protiv tadašnjeg predsednika Hrvatske Franje Tuđmana, koji je preminuo preminuo 1999. godine.

U aprilu 2001. haški istražitelji saslušali su bivšeg načelnika GS Hrvatske vojske Petra Stipetića, ali je on nakon sprovedene istrage oslobođen sumnji za zločine počinjene tokom akcija Medački džep, Bljesak i Oluja. Haški istražitelji su, takođe, saslušali više osumnjičenih hrvatskih oficira, ali protiv njih nisu podignute optužnice, podseća N1. (Fonet)

Godišnjica obeležena i u Gradišci

GRADIŠKA – U Gradišci, u Republici Srpskoj, danas je obeležena 22. godišnjica od akcije hrvatskih oružanih snaga „Bljesak”. Obeležavanju godišnjice prisustvovao je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik koji je, nakon polaganja venca na spomen obeležje, poručio da bez Srpske nema ni srpskog naroda, kao i da je sloboda srpskog naroda zaštićena odlukom koja se zove Republika Srpska.

Obeležavanje je nastavljeno spuštanjem cveća sa mosta u reku Savu u znak sećanja na žrtve. Prethodno je u Crkvi Pokrova Presvete Bogorodice u Gradišci služen parastos za stradale Srbe. (Tanjug)

Petrov nije došao na komemoraciju

OKUČANI – Obeležavanje 22. godišnjice akcije oružanih snaga Hrvatske, koja se u toj državi tumači borbom za oslobađanje zapadne Slavonije, proteklo je u senci krize aktuelne vlade. Komemoraciji u Okučanima su, naime, prisustvovali predsednica Kolinda Grabar Kitarović i premijer Andrej Plenković, ali ne i lider Mosta Božo Petrov, koji je predsednik Hrvatskog sabora, a čiji je dolazak bio najavljen.

Komemoracija je održana kod Središnjeg krsta „Spomen Parka hrvatskim vitezovima gde su položeni venci za poginule hrvatske branitelje”. Na komemoraciji su pročitana imena poginulih pripadnika hrvatskih oružanih snaga u operaciji ‘Bljesak’. U akciji je, kako se navodi, učestvovalo 7.200 pripadnika vojnih i policijskih snaga, a poginula su 42 pripadnika hrvatske vojske i policije, a njih 162 je ranjeno. Srpske žrtve se ne spominju. (Tanjug)

Izvor: POLITIKA

Vezane vijesti:

Beograd: Parastos za Srbe stradale u akciji „Bljesak“

Dodik odao počast Srbima stradalim u Zapadnoj Slavoniji

Od ubijanja i protjerivanja Srba Zapadne Slavonije prošle 22 godine

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: