fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Одата пошта страдалима у бомбардовању 6. априла 1941.

Поводом сећања на жртве шестоаприлског бомбардовања Београда 1941. године, градски менаџер Горан Весић положио је венац на спомен-обележје у Карађорђевом парку. На том месту је пред Други светски рат направљено склониште, које је директно погођено 6. априла, када је страдало 192 Београђанина – који су ту потражили заклон.

(Фото Беоинфо)
(Фото Беоинфо)

Градски менаџер поручио је да је данашњи дан један од најтужнијих у историји Београда. „Данас је дан када је град претрпео једно од највећих разарања у историји, безумним терористичким нападом нацистичке Немачке, који није имао никакво оправдање”, казао је Весић.

Подсетио је да је у бомбардовању 6. априла страдало незванично више од 4.000 људи, да је потпуно уништена 621 зграда, делимично оштећено више од 6.000, као и да су страдале цркве, болнице…

„Потпуно је уништена и Народна библиотека, која је изабрана као војни циљ да би се уништила култура нашег народа. То показује да циљ напада на Београд није био војни, већ да будемо уништени као народ”, указао је градски менаџер.

Он је поручио и да би се данас требало сетити пилота 6. ловачког пука југословенске војске, јер је њих 11 дало своје животе за одбрану Београда. „Оборили су 40 авиона и тиме су показали како се брани свој град, град који није смео да буде нападнут ни по ратном праву ни по Женевској конвенцији”, рекао је Весић.

Градски менадзер истакао је и да је данас дан када се сећамо свих људи који су погинули и када размишљамо шта се све догодило нашим људима у прошлом веку, јер, како је додао, мало је градова у Европи који су у једном веку пет пута разарани.

Он је изразио наду да ће се Београд још више развијати у будућности, као и да се такве сцене више никада неће поновити. Венац су положили и представници Удружења за очување традиционалних вредности Београда „6.април”, а председник тог удружења Стеван Стојановић казао је да је полагање венаца важно због будућих генерација, како би се сећање на невино страдале суграђане сачувало.

Заменик градоначелника Андреја Младеновић положио је венце и одао пошту страдалима у бомбардовању Београда априла 1941. године. Он је најпре положио венац испред Палате „Београд” на фонтани „Врело живота”, а потом и у порти Вазнесењске цркве код гранитног крста.

Том приликом Младеновић је истакао да је важно сећати се страдања наших грађана и чувати их од заборава, како се оно никада више не би поновило, иако је Београд, нажалост, и након 6. априла у више наврата био бомбардован.

„Пре 77 година, рано ујутро без објаве Београд је бомбардован и то је означило почетак Другог светског рата за нашу земљу, а за Београд године страдања. Тог 6. априла уништен је велики број стамбених објеката, школа, болница, наша Народна библиотека, а погинуло је много људи, углавном цивила. Сећамо се жртава уз наравно реченицу да се никада не понови. Нажалост ми смо имали ту несрећу да смо бомбардовани и после тога”, рекао је Младеновић, саопштио је Секретаријат за информисање града.

Он је додао да данас Београд на више места обележава то велико страдање и истакао да је захваљујући Ђоки Вјештици и новинарима Студија Б испред Палате „Београд” изграђена фонтана „Врело живота” која нас подсећа на то да се живот не може уништити.

„И зато на данашњи празник Велики петак кажемо да живот побеђује, али и да се морамо сећати невиних страдалих који су изгубили своје животе у овом бесомучном нападу”, рекао је заменик градоначелника.

Он је нагласио да је намера Хитлера била да што више цивила погине и да се на тај начин казни једна земља и њен народ због одбијања да се прикључи Тројном пакту. „Не смемо дозволити да се жртве забораве да нам се више никад не би поновила оваква страдања”, казао је Младеновић.

(Танјуг)

Извор: ПОЛИТИКА

Везане вијести:

Данас комеморативни скупови

Дан када су нацисти разорили Бeoград

Годишњица бомбардовања Београда

Непознато о бомбардовању Народне библиотеке Србије: Дан …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: