fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Одата почаст жртвама шестоаприлског бомбардовања

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Србије Зоран Ђордевић и градоначелник Београда Зоран Радојичић данас су, поводом обиљежавања Дана сјећања на почетак Другог свјетског рата у Југославији – 6. април 1941. године, положили вијенце у Алеји страдалих у бомбардовању Београда.

одата почаст жртвама шестоаприлског бомбардовања(Фото :Лола Ђорђевић)
одата почаст жртвама шестоаприлског бомбардовања(Фото :Лола Ђорђевић)

Ђорђевић је у обраћању истакао да је Србија увијек била антифашистичка земља и да ће се свим снагама борити против сваког облика фашизма.

„На данашњи дан одајемо почаст свим невиним жртвама, жртвама фашистичког режима 1941. године, који је себи узео за право за одузме невине жртве“, рекао је Ђорђевић.

Градоначелник Београда Зоран Радојичић рекао је да је бомбардовање 6. априла 1941. године било једно од највећих разарања Београда у његовој историји и знатно је промијенило живот и изглед главног града Србије.

Он је подсјетио да је у том и каснијим нападима животе изгубило хиљаде људи, због чега се 6. априла 1941. године сјећамо као једног од најтужнијих дана у историји.

„Изгорео је Мост краља Александра, Народна библиотека на Косанчићевом венцу, са више од 350.000 књига. Нису поштеђени ни верски и образовни објекти, склоништа, болнице. Иако је после овог, као и после сваког напада Београд успео да се издигне, туга, празнина и штета која су му тада нанети не могу се умањити“, рекао је Радојичић.

На подручју Краљевине Југославије, Други свјетски рат отпочео је бомбардовањем Београда, 6. априла 1941. године.

Нацистичка Њемачка је без објаве рата напала Југославију и за вријеме масовног бомбардовања градова на хиљаде цивила је изгубило живот, а дошло је и до значајних материјалних разарања, попут уништења привредних, образовних, здравствених и културних здања.

У Београду, у Алеји страдалих у шестоаприлском бомбардовању, која се налази на Новом гробљу, саграњено је укупно 1.992 људи, од којих је идентификована 631 особа.

Неидентификовано је остало 909 мушкараца, 393 жене и 59 дјеце.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Почетак пакла за Србе – прво су 6. априла 1941.г., сравнили са земљом Београд

ОТКРИВЕНО: Тајни Хитлеров знак за бомбардовање Београда

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: