fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Обиљежите Павиљон 22

Активисти Иницијативе младих за људска права обиљежили су павиљон 22 на Загребачком велесајму као мјесто страдања у рату 1990-их и озлоглашено мјесто гдје су мучени бројни српски цивили, а неки су отуда одведени и на губилиште у Пакрачку Пољану.

Фото: Novosti

На зид је постављена наљепница с текстом: ‘Необиљежено мјесто страдања. На овом мјесту, у протеклом рату, над људима су вршена нељудска дјела. Не препуштајући те догађаје забораву, солидаризирамо се са свим жртвама. Да се никад и никоме не понови.’

‘Обиљежавањем павиљона 22 желимо освијестити да су на овом мјесту почињени злочини над нашим суграђанима те потакнути људе из локалне заједнице да ово мјесто обиљеже на примјерен начин. Одајући почаст жртвама, изражавајући жаљење над изгубљеним животима и људском патњом, желимо направити искорак ка поштеном односу према прошлости’, нагласили су активисти Иницијативе.

– Акцију смо провели уз пуну подршку иницијативе ‘Необиљежена мјеста страдања’ која већ неколико година у БиХ обиљежава мјеста на којима су за вријеме ратова 1990-их чињени злочини – рекао је програмски директор Иницијативе Никола Пухарић.

– Позвали смо и Скупштину и градоначелника да обиљеже павиљон у сврху сјећања на жртве злочина и тако му дају значајније мјесто у колективној меморији грађана Загреба – казао је Пухарић.

Жупанијски суд у Загребу је 12. маја 2016. године објавио пресуду Томиславу Мерчепу којом је проглашен кривим за ратни злочин против цивилног становништва те је осуђен на пет и пол година затвора. Врховни суд је 2. фебруара 2017. дјеломично прихватио жалбу државног одвјетништва и преиначио првоступањску пресуду с пет и пол на седам година затвора.

‘Томислав Мерчеп био је стварни заповједник јединице резервног састава МУП РХ/причувне постројбе стациониране на Загребачком велесајму и Пакрачкој Пољани те савјетник у МУП-у Републике Хрватске. Крив је за незаконита ухићења, злостављање и убијања 31 цивила доведених из Загреба, Кутине, Рибњака, Јање Липе, Бујавице, Међурића, Збјеговаче и Пакрачке Пољане, од којих је 23 усмрћено’, наводи се у пресуди.

О догађајима на Загребачком велесајму Ненад Пуховски је 2002. године снимио документарни филм ‘Павиљон 22’ који је након приказивања изазвао доста реакција.

Аутор: Ненад Јовановић

Извор: Новости

Везане вијести:

Ненад Пуховски о „Лори“: Нису криви само извршиоци злочина, већ и држава

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: