fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Обиљежено 26 година од страдања цивила и војника на Папратној њиви

Код споменика на Папратној њиви код Фоче данас је служен парастос за 42 српска борца и цивила који су погинули у засједи муслиманске војске на данашњи дан прије 26 година.

Папратна њива – помен Фото: РТРС

Тог кобног 20. септембра 1992. године на макадамском путу Миљевина-Калиновик погинула су 42 борца и цивила, који су се камионом враћали из Калиновика.

Муслиманска војска је из засједе погодила камион из више ракетних бацача, тако да није било преживјелих. Најмлађа жртва је Слободан Мастило, који је имао непуних 16 година.

Први на лице мјеста стигао је Илија Голијанин, тадашњи начелник санитета Седмог пјешадијског батаљона 11. Херцеговачке бригаде. Сјећа се тог дана и стравичног призора на Папратној њиви.

„То је нешто најстрашније што сам видио у животу. Мислили смо да има мање настрадалих. Прво смо извукли жртве које су биле око камиона, а када смо се попели на камион видјели смо које су посљедице овог напада“, навео је Голијанин.

Илинки Елез тај дан је погинуо син, а само 15 дана прије, у мјесту Пољице, погинули су јој супруг и снаха. Иза њих јој је остало унуче од три мјесеца.

Каже да је породицама настрадалих најтеже што за овај злочин још нико није одговарао.

„Сањам о томе да злочинци буду кажњени и никад се ништа није десило по том питању. Тешко ми је, иза сина и снахе ми је остало унуче са три мјесеца. Умријећу, а злочинци неће бити пронађени“, прича Елезова.

Брани Андрићу је погинуо брат на Папратној њиви.

„Мој брат је био у заробљеништву. Чим су га ослободили дошао је овдје и пријавио се. Погинуо је на Папратној њиви, а нама је најтеже што нема закона и правде који ће осудити починиоце злочина“, навео је Андрић.

Из Борачке организације Фоча истичу да за овај злочин нико није процесуиран.

„Још није ни подигнута оптужница за злочин на Папратној њиви. Ми радимо све што можемо да се злочинци процесуирају, али за све је надлежно Тужилаштво“, рекао је предсједник општинске Борачке организације Срђан Станковић.

Осим родбине, цвијеће су на споменик положиле делегације организација проистеклих из посљедњег рата из Фоче, Миљевине, Калиновика и Трнова, те представници општинских власти Фоче, Трнова и Калиновика.

Извор: Срна

Везане вијести:

Сјећање на погибију 42 српска цивила и борца на Папратној њиви

Служен помен Србима убијеним на Папратној њиви

Четврт вијека од злочина над Србима у Папратној њиви

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: