fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Обиљежене 72 године од ослобађања Брода

Полагањем вијенаца на спомен-обиљежје страдалим учесницима Народно-ослободилачке борбе, у Броду су данас обиљежене 72 године од ослобађања ове општине у Другом свјетском рату и борбе против фашизма.

Полагање вијенаца у Броду Фото: СРНА
Полагање вијенаца у Броду Фото: СРНА

Начелник општине Брод Илија Јовичић рекао је да је у Другом свјетском рату страдало око 2.500 Брођана, од чега је највећи број у логорима Славонска Пожега и Јасеновац.

„Желимо да његујемо традицију. Шаљемо свима поруку да слобода и мир немају алтернативу“, поручио је Јовичић.

Представник СУБНОР-а Исмет Ђухерић захвалио је грађанима што су својим доласком показали да се сјећају велике жртве коју су Брођани, као и остали учесници Народноослободилачке борбе, дали у ослобађања Брода.

Потпредсједник Јеврејске заједнице у Добоју Дарио Атијас рекао је да јеврејски народ у априлу обиљежава Дан сјећања на жртве Холокауста, а све почиње у Броду одавањем почасти код спомен-костурнице у Градском парку.

„У Броду данас нема Јевреја што је директан резултат њиховог страдања у Другом свјетском рату. Јеврејске заједнице данас егзистирају у шест градова у БиХ“, рекао је Атијас.

Он каже да је јеврејским заједницима веома важно да се не избрише сјећање на Јевреје са ових подручја.

„Захваљујем Брођанима и локалној управи на иницијативи да поставе спомен-плочу у Градском парку да се можемо помолити за страдале у Другом свјетском рату“, додао је Атијас.

На данашњи дан 1945. године, 23. дивизија Југословенске народне армије, те 7. и 9. српска бригада ослободиле су општину Брод.

У оквиру ове акције заробљено је 242 њемачка војника, 842 домобрана, 22 усташе и 13 италијанских војника, а заплијењена је велика количина наоружања и војних залиха.

Истог дана ослобођено је и постројење Рафинерије нафте.

Обиљежавање 72 године од ослобађања општине Брод у Другом свјетском рату организовале су општинска управа и СУБНОР.

Извор: СРНА

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: