fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Обиљежене 22 године од отварања масовне гробнице

У Мркоњић Граду данас су обиљежене 22 године од отварања масовне гробнице из које су ексхумирани посмртни остаци 181 српског борца и цивила, који су убијени у нападу Хрватске војске, такозване Армије БиХ и Хрватског вијећа одбране /ХВО/ на ову западнокрајишку општину.

Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Миленко Савановић положио је данас вијенац на спомен-обиљежје масовне гробнице на православном гробљу у Мркоњић Граду.
Мркоњић Град – полагање вијенаца
Фото: СРНА

Тим поводом данас је у капели Светог апостола Марка служен парастос за страдале, а потом су положени вијенци на спомен-обиљежје масовне гробнице на православном гробљу у Мркоњић Граду.

Хрватска војска је са јединицама такозване Армије БиХ и ХВО-а у септембру и октобру 1995. године напала 13 западнокрајишких општина и том приликом убијено је 1.646, а протјерано 120.000 Срба.

Након што је Република Српска поново преузела подручје општине Мркоњић Град у православном гробљу пронађена је највећа масовна гробница са посмртним остацима 181 звјерски убијеног српског војника и цивила.

Иако се знају починиоци и налогодавци, за ове злочине још нико није одговарао.

Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Миленко Савановић рекао је новинарима да је срамота свих међународних фактора, посебно Хашког трибунала што нису процесуирани ови ратни злочини.

Савановић је истакао да се све вријеме на нивоу институција покушава „нешто ријешити“, али да ти предмети стоје негдје у ладицама Тужилаштва БиХ или у Хрватској.

„То говори о стратегији чији је циљ да Срба западно од Дрине не смије да буде“, рекао је Савановић, те нагласио како очекује да за ове злочине неко одговара.

Он је напоменуо да се на овим просторима може опстати само ако је ту снажна Република Српску у економском смислу, али и у смислу јединства.

Породице жртава пронађених у масовној гробници у Мркоњић Граду кажу да их и данас, послије више од двије деценије, боли неправда и оно што се десило њиховим најмилијима.

Љиља Перић, која је у масовној гробници пронашла брата Слободана /25/, оца Душана /52/ и стрица Милорада /40/, каже да је била на овом мјесту приликом отварања масовне гробнице и да је призор био стравичан.

„Овдје је био велики масакр. Нормални људи не би онако ни животиње убијали. Било је страшно гледати жртве. Надам се да ћу доживјети да неко одговара и да правда буде задовољена“, рекла је Перићева.

Адвокат Горан Марић, који је у гробници пронашао свог оца, указао је на чињеницу да ово опструише Тужилаштво БиХ.

„Остаће да се овдје ништа није десило `1995. године. За то су криви они који раде у Тужилаштву и они који би могли да утичу на Тужилаштво, мислим на политичаре из Републике Српске, који су под наводницима представници српског народа у заједничким органима БиХ“, истакао је Марић.

У сали Скупштине општине Мркоњић Град данас је приказан филм о данима ексхумације и уручене су књиге „Не заборави вољена земљо“ породицама пострадалих.

Међу ексхумиранима из масовне гробнице у Мркоњић Граду је 81 цивил, 97 припадника Војске Републике Српске и три припадника МУП-а. Ексхумирана су и тијела 10 жена. Најстарија жртва је имала 90 година, а најмлађа само седам.

Резултати обдукције, коју је радио тим познатог београдског патолога Зорана Станковића, показали су да су сва лица мучена и убијена на звјерски начин.

На подручју општине Мркоњић Град у мањим гробницама пронађено је још 176 тијела.

Извор: СРНА

Везане вијести:

М.Град – Двије деценије од отварања масове гробнице …

Савановић: Страдање 1995. – геноцид и наставак пројекције НДХ

117 дана терора | Јадовно 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: