fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Обезбијеђени услови за чување и прикупљање музејске грађе

Из Јавне установе „Спомен-подручје Доња Градина“ позвали су грађане који посједују фотографије страдалих, предмете или дописне карте из логора Јасеновац, да се јаве овој установи у којој су од ове године обезбијеђени сви технички услови за прикупљање и чување грађе која ће бити кориштена у будућој сталној поставци Меморијалног музеја.

Из Јавне установе "Спомен-подручје Доња Градина" позвали су грађане који посједују фотографије страдалих, предмете или дописне карте из логора Јасеновац, да се јаве овој установи у којој су од ове године обезбијеђени сви технички услови за прикупљање и чување грађе која ће бити кориштена у будућој сталној поставци Меморијалног музеја

Директор ове јавне установе Tања Tулековић у изјави Срни подсјетила је да је ова установа у јануару покренула иницијативу којом из свих општина Козаре и Поткозарја тражи старе фотографије становништва страдалог у Другом свјетском рату, које свједоче о страдању у логору Јасеновац.

„Инцијатива још траје и позивам све грађане да нам се јаве на број телефона 052 446 030, јер знам да многи људи посједују неку фотографију, дописну карту из логора Јасеновац или неки предмет који свједочи о том времену“, навела је Tулековићева.

Она је напоменула да ће фотографије, након обраде и скенирања, бити враћене власницима, а да су запослени у могућности и да у случају потребе изађу на терен, након позива заинтересованих грађана који нису у могућности да дођу у просторије Спомен-подручја Доња Градина.

„Одзив грађана је за сада врло добар, посебно из општина Градишка и Бањалука. Много људи нам се јавило, добили смо много фотографија и предмета и мислим да ћемо већ у идућој години направити пресјек свега што смо прикупили у виду изложбе“, рекла је Tулековићева.

Она је додала да је важно да та установа има и вербална свједочанства људи који су преживјели Други свјетски рат, Козарску офанзиву, логор Јасеновац или било који прогон са подручја Независне Државе Хрватске, наглашавајући да ће све фотографије, документи, предмети и записи наћи своје мјесто у будућој поставци Меморијалног музеја у Доњој Градини.

Након што је контактирао Спомен-подручје Доња Градина у просторијама ове установе свједочио је Небојша Вукајловић из мјеста Јаблан Козарски у општини Лакташи.

У видео-свједочењу Вукајловић, који је рођен 24. августа 1942. године, описао је околности, предочио фотографије и свједочио о судбинама страдалих чланова његове породице, укључујући и његовог оца Љубомира Вукајловића, тада 22-годишњег војника 2. Крајишког одреда /Козарски/ који је убијен у Јасеновцу.

Он је свједочио и о околностима под којим је његова мајка Невенка у осмом мјесецу трудноће спашена из логора Јасеновац.

За иницијативу Јавне установе „Спомен-подручје Доња Градина“ Вукајловић је сазнао из медија, а одмах по том сазнању обратио се овој установи и упутио неколико фотографија.

„Био сам изузетно обрадован таквом иницијативом и зато сам дошао овдје да поразговарамо о свему и да дам додатна објашњења“, рекао је Вукајловић.

Он је нагласио да свједочења преживјелих и њихових потомака не смију да буду заборављена јер од 1945. године до данас није довољно урађено на евидентирању свега што се десило у Другом свјетском рату и страдању народа у логору Јасеновац.

„Мислим да ни пописи страдалих људи нису направљени, а зашто то није урађено није ми јасно. И ја бих позвао све који имају фотографије својих предака да се јаве и уступе их Спомен-подручју Доња Градина“, рекао је Вукајловић.

У пратњи супруге, Вукајловић је положио цвијеће и запалио свијеће код споменика „Tопола ужаса“ у Спомен-подручју „Доња Градина као помен свим страдалим логорашима Јасеновца.

Извор: СРНА

 

Везане вијести:

Изложена издања „Спомен-подручја Доња Градина“ | Јадовно …

Разговори о изградњи Спомен-подручја „Доња Градина …

О ПРОГРАМУ УРЕЂЕЊА СПОМЕН-ПОДРУЧЈА „ДОЊА ГРАДИНА …

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: