fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Обележено страдање Срба код Бјеловара 1941.

https://jadovno.com/tl_files/ug_jadovno/img/stratista/grubisno/grubisno2013-2.jpg

Представници Срба из Хрватске и антифашистичке организациjе jучер су обележили 72 године од страдања око 200 српских цивила масакрираних код Гудовца близу Бjеловара, као и одвођења око 500 Срба из Грубишноj Поља у усташки логор Јадовно одакле се нико ниjе вратио.

На месту страдања жртава првог масовног масакра Срба положени су венци, а присутнима коjих jе било стотињак, обратио се председник Српског народног виjећа и посланик у Сабору Милорад Пуповац.

Подсетивши да су усташе масакр невиних српских цивила из Гудовца и околних села почињен 28. априла оправдавали тврдњом да се радило о четницима, Пуповац jе нагласио да „реч четник и данас одзвања у Хрватскоj”.

„Њом се и данас именуjу припадници српског народа, али и неки коjи су моjи наjближи сарадници, па та реч и данас више живи у Хрватскоj него што живи помен на ове невине жртве”, оценио jе Пуповац.

„Овде jе почео поход коjи jе завршио геноцидом према Србима, Ромима и Јевреjима, као и злочини над Хрватима антифашистима”, рекао jе Пуповац, истичући значење обележавање гудовачких жртава.

Подсетио jе да jе на месту ликвидациjе 1955. године подигнута костурница, а нешто касниjе постављен jе и споменик „Гудовчан”, Воjина Бакића, ваjара из Бjеловара чиjа су четири брата такође побиле усташе, али у Јадовном.

Споменик jе 1991. године срушен и до данас ниjе обновљен, због чега jе Пуповац нагласио да jе обнова споменика велика морална обавеза и градске и жупаниjске и државне власти.

Рекавши да одсуство обнове споменика ником не служи на част, Пуповац jе нагласио да се ту не ради о парама, него о односу према споменику.

О околностима масакра говорили су градоначелник Бjеловара Антон Корушец и заменик бjеловарско-билогорског жупана Саша Лукић, а присутнима се обратила и посланица Ивана Посавец Кривец као изасланица председника Сабора Бориса Леке.

Парастос jе служио бjеловарски парох jереj Дарко Патаковић, а међу окупљенима, представницима српске мањинске самоуправе, српских организациjа, антифашиста и рођака побиjених био jе и конзул Србиjе у Загребу Зоран Васиљевић.

У цркви Св. Георгиjа у Грубишном пољу за све одведене и побиjене у усташким логорима у Госпићу, Јадовном и на острву Пагу. парастос jе служио тамошњи парох Даниел Николић, након чега jе одржана комеморациjа код зграде некадашње железничке станица одакле су Срби одвођени у логоре.

Пуповац jе нагласио да спомен обележjе о одвођењу Срба и поред свих напора ниjе постављено, али и да постоjи jош много обележjа страдања коjа су уклоњена и уништена, а коjа нису обновљена.

Усташе су 27. априла 1941. године ухапсиле 200 Срба из Гудовца и околних места, провели их кроз Гудовац и стрељали на оближњоj ливади. Лешеви 195 стрељаних жртава су на захтев Немаца коjи су осудили масакр сахрањени у заjедничкоj гробници на православном гробљу у селу, да би 1955. били сахрањени на месту страдања.

Према проценама историчара Ђуре Затезала, у комплексу логора Госпић – Јадовно – Паг у три месеца постоjања током 1941. побиjено jе преко 40.000 лица, од коjих 38.000 Срба. Преживели су краjем лета пребачени у тек саграђен логор Јасеновац и тамо побиjени.

Извор: ТАНЈУГ

 

Везане виjести:

ОДРЖАН ПОМЕН СРБИМА ИЗ ГРУБИШНОГ ПОЉА СТРАДАЛИМ У ЛОГОРУ ЈАДОВНО ГУДОВАЦ

Грубишно Поље

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: