fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

„Новости“ на изложби о Јасеновцу у Њујорку: Свет видео истину коју Загреб хоће да сакрије (ФОТО/ВИДЕО)

„Новости“ у УН на изложби са последњим живим заточеницима монструозних логора у Независној Држави Хрватској. Многи посетиоци нису знали да су усташе убиле чак 91 Теслиног рођака, од тога 10 у Јасеновцу

Међу доказима о злочинима је и списак Теслине побијене родбине, Фото Жељко Кнежевић
Међу доказима о злочинима је и списак Теслине побијене родбине, Фото Жељко Кнежевић

ЊУЈОРК ОД СПЕЦИЈАЛНОГ ИЗВЕШТАЧА

Kада је рођен Илија, бака је тешила нашу маму Ану и говорила јој да ће моћи увек да га позна ако јој се негде загуби. Имао је белег на левој слепоочници. И даље чекам да ми се врати. Осећам да је жив. Сигурна сам у то.

Тако нам говори стена од жене, Јелена Радојчић Бухач. Једна је од петоро преживеле деце логораша из злогласних Јасеновца и Јастребарског. Оца су јој усташе убиле маљем, пред јамом коју је сам ископао, брат Душан заклан је са дедом и бабом. Као што му и име казује, други брат Живко је победио. Заједно са њом преживео је пакао усташке фабрике смрти. Али, Илији од кога су их на силу 1942. одвојили на Илици – још се нада. У руци грчевито стиска пожутелу картицу – потврду да је примљен у логор.

Јелена је заједно са Смиљом Тишмом, Гојком Рончевићем Мраовићем и Њујорчанима Евом Кристобел Дојч и Давидом Алкалајем прексиноћ прекинула тишину о Јасеновцу. У палати УН први пут је за ове 72 године неко проговорио о страхотама у једном од најмонструознијих логора током велике светске кланице.

Седам тона црних експоната за седам деценија још црње тишине. Толико је фотографија, докумената, злочиначких алатки, плаката, скулптура… допремљено из Србије да се пред целим светом каже – не сме се заборавити!

Нож назван србосјек
Нож назван србосјек

Раскошна Афродита са мурала палате гледала је у извађене очи, разбијене лобање, Вукашина из Клепаца… Из стаклене витрине на њу „режи“ србосјек. То злокобно оружје поремећени ум патентирао је за српске вратове. Нажалост, идеологија која га пропагира никада није отишла под музејско стакло.

– Усташе су ми побиле 30 чланова уже и шире породице. Заклали су ми оца, мајку, два брата и сестру. Одвели су ме у Јастребарско. Тамо је свакога дана умирало по петнаесторо деце – леди публику Гојкова прича.

Са зида светле муње из трансформатора и очи Николе Тесле. Павелићеве фаланге убиле су му 91 сродника. Од тога десет у Јасеновцу.

Ови који га својатају из петних жила су се трудили и да свет не чује о зверствима. „Новости“ сазнају да је хрватски амбасадор у Вашингтону ургирао у Стејт департменту да Американци забране изложбу.

Епископ источноамерички Иринеј
Епископ источноамерички Иринеј

Шта то уопште могу да сакрију Хрвати? Јасеновац се простирао на 240 квадратних километара, приближно величини 150 фудбалских терена. Аушвиц је заузимао територију од 40 километара квадратних и данас се чува као музеј мира.

А највеће стратиште Срба, Рома и Јевреја, да није „Каменог цвета“, пре подсећа на голф терен, а не на меморијални центар, чему доприноси безлична поставка из које се не може закључити ко је био злочинац а ко жртва.

Усташе су за злочине добијале ордење
Усташе су за злочине добијале ордење

Ипак, утисак је да су историчари из САД, Италије, Израела, Србије, Норвешке, Немачке и домаћи ентузијасти, макар накратко, до неке нове ујдурме око Северне Кореје или Сирије, фокус делегација УН успели да усмере на јасеновачке мученике. Макар на тај један дан у којем се цело човечанство сећа Холокауста.

Шеф те експертске групе је Гидеон Грајф, професор који је Јасеновац одавно прозвао балканским Аушвицом. Он говори о „стотинама и хиљадама убијених“ на том стратишту. Оповргава хрватску рачуницу од 70.000.

Смиља Тишма и Јелена Радојчић Бухач
Смиља Тишма и Јелена Радојчић Бухач

– Као бебу су ме одвели у логор. Све моје рођаке по мушкој линији побили су у Јасеновцу. Ова изложба ми враћа веру – одзвања глас Давида Алкалаја.

Данас живи у Њујорку. И он и Ева, и Смиља и Јелена и Гојко са испруженим рукама и усправљеним длановима, те хладне ноћи на Ист Риверу заклели су се једно другом и свима нама:

– Стоп рехабилитацији усташтва. Још смо живи. Сећамо се!

Са грандиозног платна у дому народа пратиле су их угашене очи 20.000 њихових малих другова – логораша. Био је то плач без суза…

Давид Алкалај
Давид Алкалај

РЕЧ ГЕРМАНА

Задовољство изложбом није крио ни епископ источноамерички Иринеј. На наше питање какви су његови утисци, одговорио је цитирајући благопочившег патријарха Германа: „Опростити морамо, заборавити не смемо.“

Ева Кристобел Дојч
Ева Кристобел Дојч

ЛИТУЧИ: РИЗИК ДА СЕ ПОНОВИ

Професор Бери Литучи, оснивач Института за Холокауст у Њујорку, каже за наш лист да је изложба у УН од непроцењиве важности, јер за последицу има истину:

– Истина о Јасеновцу и спречавање ревизије историје је веома битно и за односе међу народима на Балкану. Без истинског суочавања Хрватске са својом прошлошћу, ма каква она била, нема ни истинског помирења и улазимо у ризик да се злочини над Србима, Ромима и Јеврејима понове – упозорава Литучи.

Потврда да је Илија Бухач одведен у логор, сестра га и данас чека
Потврда да је Илија Бухач одведен у логор, сестра га и данас чека

Аутор: Милан БАБОВИЋ

Извор: НОВОСТИ

Везане вијести:

Дачић: Нацисти убијали индустријски, а усташе својим рукама и страсно (ФОТО / ВИДЕО)

Срамна реакција Хрватске поводом изложбе о Јасеновцу: То су лажни подаци!

Хрвати хтели да се забрани изложба о Јасеновцу у УН!

Историчар Гидеон Грајф у УН одржао предавање о Јасеновцу

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

One Response

  1. Svaka čast da doživimo konačno da svet čuje strahote Jasenovca na koje je bio slep decenijama. Čak ispade da je u najnovijem ratu JNA kriva što je branila državne granice a od Srebrenice napraviše filmove i genocid.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: