fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

НЕ ЗАБОРАВИТИ ХЕРОЈСКУ ОДБРАНУ САРАЈЕВСКО-РОМАНИЈСКЕ РЕГИЈЕ

Некадашњи помоћник команданта 65. заштитног моторизованог пука Војске Републике Српске Миливоје Јанковић изјавио је данас да је битка на подручју Трескавице у јуну 1995. године била одлучујућа за одбрану Сарајевско-романијске регије у протеклом одбрамбено-отаџбинском рату.

Јанковић се присјећа да су снаге такозване Армије БиХ покушале да пробију обруч око Сарајева и пресјеку територију Републике Српске, али да је 65. заштитни моторизовани пук, од момента припреме офанзиве 1. јуна, па све до 16. јуна, био спреман да дочека и далеко јачег непријатеља.

Он каже да се заштитни пук са рејона Унчана, када су почела дејства муслиманских снага повукао на локалитет Очађало, гдје се одиграла једна од најжешћих битака у одбрани Сарајевско-романијске регије.

„Одбранили смо тај ударни правац, али смо на жалост имали око 70 рањених бораца и на срећу ни једног погинулог“, рекао је Јанковић новинарима на Сокоцу, гдје је присуствовао обиљежавању Дана одбране Сарајевско-романијске регије.

Он истиче да је 65. заштитни моторизовани пук, који је био у саставу Генералштаба Војске Републике Српске, од краја 1994. године био у сталним борбеним дејствима на ширем подручју Трескавице.

Јанковић је навео да је овај пук имао посебне заслуге за одбрану Сарајевско-романијске регије, а након одбрамбено-отаџбинског рата проглашен је за најелитнију и најтрофејнију јединицу.

Милан Којић из мјеста Брањево код Зворника, коме су у протеклом рату погинули син, брат и најближи рођак, каже да је добро да се обиљежава Дан одбране Сарајевско-романијске регије како се не би заборавила херојска борба за одбрану тој дијела Републике Српске.

Он каже да је данас дошао на Војничко гробље на Сокоцу да посјети гроб свог сина Раска, који је погинуо као српски борац са 28 година, а чији су посмртни остаци пренесени из Семизовца на „Мали Зејтинлик“.

Којић наводи да је његова породица до протеклог рата живјела на Благовцу код Сарајева, али да је након потписивања Дејтонског мировног споразума морала да напусти свој завичај и пресели се на подручје под контролом власти Републике Српске.

У манастиру Светог великомученика Георгија на Равној Романији служен је парастос за борце погинуле у одбрани Сарајевско-романисјке регије у одбрамбено-отаџбинском рату.

Извор: СРНА

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: