fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Мркоњић Град: Обиљежена 21 година од повратка становништа на огњишта

У Мркоњић Граду данас је, поводом Дана општине и 21 године од повратка становништва на своја огњишта, у капели Светог апостола Марка на православном гробљу служен парастос за све страдале у протеклом рату.

Мркоњић Град: Спомен плоча Фото: РТРС
Мркоњић Град: Спомен плоча Фото: РТРС

Након парастоса, бројне делегације положиле су вијенце на спомен-обиљежје масовне гробнице и централни споменик погинулим борцима Војске Републике Српске на Тргу српске војске.

Обиљежавању је присуствовао и министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Миленко Савановић, који је рекао да се дан повратка у Мркоњић Град обиљежава низом манифестација, те подсјетио на страшне размјере злочина над Србима на овом подручју у протеклом одбрамбено-отаџбинском рату – људске жртва и материјална разарања.

„Та прва слика, први дојам кад смо се вратили у Мркоњић, била је стравична и то говори о историјској и идеолошкој мржњи хрватског народа према свему што је српско“, додао је Савановић.

Он је поручио да српски народ из свега тога мора извући поуку у смислу преобликовања свијести, да му се у будућности не би слично дешавало.

Савановић је додао да се посљедице рата и данас осјећају, посебно у привредном развоју, јер је сва опрема из фабрика уништена и опљачкана.

Начелник општине Мркоњић Град Дивна Аничић каже да 21 годину заредом понављају исту причу – да за злочине треба коначно неко да одговара.

„И сад молимо и апелујемо да се коначно из ладица у Тужилаштву БиХ извади предмет везан за западну Крајину и за Мркоњић и да се тужба покрене, јер неко мора одговарати за масовну гробницу у Мркоњићу“, истакла је Аничићева.

Она је напоменула да је град саниран од ратних разарања, али да се посљедице још осјећају.

„Још носимо терет разарања, опљачкали су нам комплетне фабрике, однијели машине. Наш приоритет је развој привреде и ми се трудимо колико можемо да утичемо на повећање броја радних мјеста“, рекла је Аничићева.

Након полагања вијенаца, у галерији Дома културе отворена и изложбе слика „Хероји Херцеговине“ Биљане Ристић, а вечерас ће бити одржан годишњи концерт Културно-умјетничког друштва „Петар Први Карађорђевић Мркоњић“.

Дан општине је установљен као дан сјећања на 4. фебруар 1996. године када су се, послије петомјесечног избјеглиштва, Мркоњићани вратили на своја огњишта.

Једна од највећих гробница у Републици Српској откривена је у Мркоњић Граду, гдје је пронађено 181 тијело жртава, међу којима 81 цивил, 97 бораца Војске Републике Српске, три припадника Министарства унутрашњих послова /МУП/ Српске. Међу ексхумираним је 10 жена.

У мањим гробницама у овој општини пронађено је још 176 тијела цивила, припадника Војске и МУП Републике Српске.

На подручју општине Мркоњић Град током 117 дана хрватске агресије порушено је и запаљено више од 2.000 стамбених објеката, док је 6.000 кућа оштећено и опљачкано.

Ратна штета процијењена је на 670 милиона марака.

Иако се зна ко су починиоци, за злочине у Мркоњић Граду нико није одговарао.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Покренути поступак против Хрватске за злочине у Мркоњић Граду

М.Град – Двије деценије од отварања масове гробнице …

117 дана терора | Јадовно 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: