fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Митровданским биткама одбрањена и Република Српска

Митровданским биткама одбрањено је Невесиње, Херцеговина и Република Српска, а 476 погинулих бораца Невесињске бригаде уграђено је у темеље Републике Српске, речено је вечерас на свечаној академији у Невесињу у оквиру обиљежавања митровданских битака 1992. и 1994. на невесињском ратишту.

Невесиње - Годишњица митровданских битки Фото: СРНА
Невесиње – Годишњица митровданских битки
Фото: СРНА

У Митровданској бици 1992. погинула су 42 борца, а рањено их је око 750, док су за Митровдан 1994. погинула 22 борца и рањено их је 140.

Командант Четвртог батаљона Невесињске бригаде пуковник Ранко Продановић присјетио се митровданских битака, наводећи да је 3.000 војника Невесињске бригаде који су били распоређени на 100 километара ратишта побиједило пет пута јачег и бројнијег непријатеља.

Продановић је подсјетио да је на Митровдан 1992. године 15.000 војника Хрватске војске, ХВО-а и тзв. Армије БиХ праћено јаком артиљеријом кренуло на Невесиње, а да је циљ био спајање с Дубровником и излазак на југословенску границу.

„Tа операција `Бура` имала је сву подршку Хрватске и БиХ и њен успјех се није доводио у питање. Напад је почео у зору на Митровдан стравичним артиљеријским ударима, а потом јуриши пјешадије. На предњи крај зоне одговорности бригаде пало је више од 20.000 артиљеријских пројектила“, навео је Продановић.

Према његовим ријечима, седам дана и ноћи трајале су борбе, а поједине коте падале су из руке у руку.

„Храбри борци Невесињске бригаде уз помоћ Друге лаке и Гатачке бригаде одбранили су положаје. Прави разлог пораза непријатеља било је јуначко срце бораца Невесињске бригаде који су знали да бране своје породице, град и стварају своју Републику Српску“, рекао је Продановић.

Продановић је рекао да је непријатељ поново 1994. изабрао Митровдан за напад који је лично наредио Алија Изетбеговић. Tада је на Невесиње кренуло око 12.000 муслиманских војника, од којих је 1.200 било убачено у позадину бригаде што је била једина диверзантска акција у БиХ, али су поражени за непуних осам сати борбе.

„Цијенимо херојску улогу нашег народа у стварању Републике Српске. Као што су нам Бог и Свети Димитрије дали снагу и храброст да се супротставимо јачем непријатељу, нека нам сада дају мудрости и знања да чувамо и развијамо нашу Републику Српску. Није нас одувала ни `Бура` 1992. године, није нас убрала ни јесен 1994.“, нагласио је Продановић.

Он је навео да се побједа у ове двије офанзове изучава на војним академијама као херојски подвиг малих јединица над вишеструко јачим непријатељем.

„Зато никад немојте заборавити наше погинуле и рањене борце, а учините више за демобилисане да њихов живот буде пристојнији и на тај начин ћемо показати да цијенимо оне који су створили Републику Српску“, нагласио је Продановић.

Начелник Невесиња у досадашњем мандату Момчило Шиљеговић рекао је да Митровдан никад неће отићи у заборав јер су тада Невесињци са својом браћом из долине Неретве одбранили Невесиње и Републику Српску.

„За ратне заслуге Невесињска бригада је прва у Републици Српској одликована највишим војничким признањем Орденом Немањића, а општина Невесиње је добила орден Републике Српске, највеће републичко признање за част јуначке борбе“, реко је Шиљеговић.

Он је истакао да се не смије заборавити 476 погинулих бораца и 470 ратних војних инвалида, али ни заслуге бораца Невесињске бригаде у којој су, осим Невесињаца били људи из долине Неретве, те велику помоћ Друге лаке бригаде и бораца из Билеће.

Предсједник Борачке организације Републике Српске Миломир Савчић у обраћању је нагласио да у митровданским биткама борци Невесињске бригаде нису гледали каква је сила испред њих, већ какве су светиње иза њих – а то су биле њихове породице и Република Српска.

Савчић је позвао представнике Владе Републике Српске и свих локалних власти у Српској да коначно на прави начин почну рјешавати проблематику борачке популације.

Помоћник министра рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Душко Милуновић рекао је да је Невесиње дало огроман допринос стварању Републике Српске, а захваљујући Невесињској бригади одбрањена је читава.

Он је подсјетио да су у темеље Републике Српске уграђени животи 23.184 погинула, умрла и нестала борца.

Свечаној академији присуствовали су представници локалне власти, посланици, представници Tрећег /Република Српска/ пука Оружаних снага БиХ, а у програму су учествовали ученици основних и средњих школа из Невесиња, пјевачка група КУД „Невесињска пушка“, пјевачка група „Свети Димитрије“, ученици Музичке школе „Свети Роман Метод“, гуслар Мирослав Самарџић, те глумци и пјесници из Невесиња.

Обиљежавање митровданских битака наставља се ујутру када ће у 9.00 часова бити служена Света архијерејска литургија у цркви Вазнесења Господњег, а у 11.00 часова биће одржан помен погинулим борцима код Спомен-обиљежја на Гвозду и полагање вијенаца, те у 12.00 часова славски ручак.

Извор: СРНА

 

Везане вијести:

На граници: Први роман о славним Митровданским биткама

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: