fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Јошаничани 26 година вапе за правдом

У Горњој Јошаници код Фоче данас је служен парастос за 56 мјештана, који су звјерски убијени на Никољдан, 19. децембра 1992. године, као и за још 17 српских бораца из овог краја погинулих током посљедњег рата.

У Горњој Јошаници код Фоче данас је служен парастос за 56 мјештана, који су звјерски убијени на Никољдан, 19. децембра 1992. године, као и за још 17 српских бораца из овог краја погинулих током посљедњег рата.
Јошаница Фото: СРНА

Преживјели Јошаничани 26 година се у мају, поводом Љетног Никољдана, присјећају својих најмилијих, које су припадници такозване Армије БиХ из Горажда мучки убили док су прослављали крсну славу.

У нападу 600 муслиманских војника, који су се убацили у залеђе српске војске, убијено је троје дјеце – двогодишња Данка Тановић, седмогодишњи Дражен Вишњић и његова три године старија сестра Драгана, те 21 жена и 32 одрасла мушкарца, а десет села је спаљено и сравњено са земљом.

Јошаничким жртвама поклонили су се и министар породице омладине и спорта Јасмина давидовић, те министар рада и борачко-инвалидске заштите Миленко Савановић.

Савановић је истакао да је однос према злочину цивилизацијско питање и да се БиХ не може назвати државом све док постоје различити приступи према невиним жртвама.

„Злочин мора да буде кажњив, да они који су га починили поднесу адекватну санкцију, није битно из ког народа злочинац долази и према коме је урадио злочин. То је оно што највише боли српски народ и што нас хендикепира, јер не постоји исти приступ правосуђа према злочину“, рекао је Савановић.

Српски члан Предсједништва БиХ Младен Иванић, који је присуствовао парастосу, рекао је да је злочин у Јошаници, попут страдања Срба у Сијековцу и Кравицама, доказ да посљедњи рат није био никаква српска агресија, већ да су Срби бранили своје право да преживе.

„Да није било српске војске, оваквих жртва као Јошаница било би ко зна колико“, нагласио је Иванић.

Oн је напоменуо да не треба одустајати од захтјева за кажњавање одговорних за злочин.

„Неће то ићи лако, научили смо већ годинама, али не треба одустајати, јер кад тад доћи ће вријеме када ће одговорни бити кажњени. Треба народ у то да вјерује, ми сви скупа на томе морамо инсистирати, само треба бити упоран“, поручио је Иванић.

Свјeдок злочина Душанка Лаловић каже да је данас посебан дан јер је присјећање на настрадале први пут протекло уз звук звона Спомен-цркве Светих Ћирила и Методија, коју мјештани граде у славу жртава никољданског покоља.

Она је истакла да је знак охрабрења присуство замјеника главног тужиоца БиХ Станка Благића.

„Посебан је осјећај, а туга остаје увијек иста, јер за злочин у Јошаници нико није одговарао. Данас је први пут овдје замјеник тужиоца БиХ, надамо се да ће се нешто промијенити, да ће пренијети дио туге и бола и да ће се овај случај покренути са мртве тачке“, рекла је Лаловићева.

И ове године око стотину Фочака ходочасника, међу њима највише младих и дјеце, препјешачили су 13 километара од споменика у Фочи до споменика у Горњој Јошаници у част јошаничких мученика.

Организатори парастоса и ходочашћа биле су Борачка и Организација породица погинулих бораца и цивила општине Фоча.

Извор: СРНА

Везане вијести:

ЈОШАНИЦА – ЗЛОЧИН КОЈИ ТРАЈЕ | Јадовно 1941.

Стравичан злочин над дјецом, женама и старцима Јошанице 25 …

Злочин у Јошаници – преживјели 23 године вапе за правдом …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: