fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Јадовно је претеча Јасеновца

Пред годишњицу затварања озлоглашених логора смрти Јадовно, Госпић и Паг. Потомци жртава до данас нису достојно сахранили своје најмилије. Тог 21. августа 1941. свега око 2.000 преживелих стигло у Јасеновац

Душан Басташић уз Шаранову јаму на Велебиту, подручје некадашњег комплекса логора
Душан Басташић уз Шаранову јаму на Велебиту, подручје некадашњег комплекса логора

Напомена редакције портала Јадовно.срб.: Овај прилог је први пут објављен на нашем порталу 21. августа. 2017. године.

Поводом обележавања годишњице затварања логора смрти Јадовно, Госпић и Паг, председник Удружења Јадовно-Госпић-Паг Душан Басташић каже за „Новости“ да је Јадовно било претеча озлоглашеног Јасеновца.

Он је додао да потомке жртава радује да се лане коначно почело обележавати дан кад је затворен комплекс овог логора и кад је свега око 2.000 преживелих стигло 21. августа 1941. преко Јастребарског у Јасеновац.

Басташић подсећа да су на железничку станицу Јасеновац стигли у 7.00, где су их личке усташе предале усташама из састава 17. усташке сатније.

– Тек након сата претраживања и препипавања, истоварили су их из вагона, сврстали их два по два, повезали жицом и повели према логору, удаљеном од железничке станице око пет километара – навео је Басташић.

Без обзира на то што се део бившег логорског система данас налази на подручју Хрватске, наше је легитимно право, али и наша обавеза да се и тамо окупљамо и на тај начин чувамо од заборава и та места страдања наших рођака и сународника

Један од преживелих сведочио је да су морали да трче и да су били тучени они који нису могли да издрже темпо.

– Дошли смо у логор који је био смештен у баракама на пољу крај једне шуме, близу потока Лоње. Одмах смо морали да седнемо на мокру земљу, два по два и ту је поновно настало претресање и одузимање ствари, ако је неко још нешто имао. Око два сата после подне затворили су нас у бараке – испричао је тај преживели.

Басташић је рекао да су ових 900 Срба, углавном сељака, били први заточеници у логору Јасеновац, тачније логораши логора Крапје и Брочице, додајући да се за ова прва два дела јасеновачког комплекса логора и данас готово ништа не зна.

– Последњи транспорт из Госпића, са око 900 Јевреја и Срба, кренуо је 21. августа. У њему су већином били Јевреји, те Јеврејке и Српкиње с децом из логора Овчара – навео је Басташић.

Према његовим речима, на железничкој станици у Госпићу усташе су им придружили 250 заточеника, углавном Јеврејки и Српкиња с децом, које су италијански војници спасли из логора Слана и преко Карлобага их својим камионима довезли у Госпић.

Он је рекао да је горка истина да ни након 76 година од огромног злочина хрватских усташа, потомци жртава нису њихове телесне остатке ексхумирали и достојно сахранили.

– Посебно нас брине што наш глас никако да допре до оних институција чији је то задатак и чија би то брига требало да буде – истакао је Басташић.

ПРАВО И ОБАВЕЗА

БАСТАШИЋ је рекао да се, нажалост, наставља пракса да Србија и Република Српска молитвене и комеморативне скупове организују „само са ове стране Саве, у Доњој Градини, а зна се да је комплекс логора Јасеновац – Доња Градина функционисао као јединствена целина“.

– Без обзира на то што се део бившег логорског система данас налази на подручју Хрватске, наше је легитимно право, али и наша обавеза да се и тамо окупљамо и на тај начин чувамо од заборава и та места страдања наших рођака и сународника – истакао је Басташић.

Аутор: С. Мишљеновић

Извор: НОВОСТИ

Везане вијести:

На данашњи дан затворен логор Јадовно

76. година од крвавог усташког пира на Пагу и Велебиту

Јадовно: Заборављени геноцид

Фељтон: Логор Слана – Паг 1941.

Усташки логори смрти – мјеста незапамћеног погрома

Свједочанство о злочину у логору Слана на Пагу

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: