fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Изградити заједнички споменик дјеци страдалој у свим ратовима 20. вијека

Борачка организација и Организација породица погинулих и заробљених бораца и несталих цивила града Приједор предложиле су данас изградњу заједничког споменика дјеци Приједора страдалој у свим ратовима вођеним у 20. вијеку.

Предсједник Организације породица погинулих и заробљених бораца и несталих цивила града Приједора Здравка Карлица и предсједник Борачке организације града Приједора Зоран Предојевић на конференцији за новинаре у Приједору
Здравка Карлица и Зоран Предојевић
Фото: СРНА

Предсједник Борачке организације града Приједор Зоран Предојевић рекао је да се у посљедње вријеме врши притисак на локалне власти за изградњу меморијалног центра жртвама Омарској и изградњу споменика погинулој дјеци у одбрамбено-отаџбинском рату са подручја Приједора.

„Имамо списак 990 дјеце погинуле у Другом свјетском рату из Приједора и овог момента предлажемо да идемо у заједничку акцију изградње споменика дјеце жртава у свим ратовима у 20. вијеку, да не издвајамо 102 дјеце неке националности из списка све дјеце жртава“, рекао је Предојевић на конференцији за новинаре у Приједору.

Према његовим ријечима, Борачка и организације које су проистекле из одбрамбено-отаџбинског рата су увијек толерантно гледале на сва збивања у Приједору и никад, ни у једном моменту, нису стале ни иза кога коме је доказано да је чинио ратне злочине, али преко неких ствари не могу прећи и стаће у одбрану српских националних интереса у овом граду.

„И ми бисмо могли да стављамо споменике за 30. маја 1992. и 13. октобар 1995. када смо одбранили овај град када је био нападнут два пута и тада је погинуло 57 Приједорчана бранећи град који су нападале неке јединице“, додао је Предојевић.

Предсједник Организације породица погинулих и заробљених бораца и несталих цивила града Приједора Здравка Карлица рекла је да бошњачка страна у Приједору тражи да се направи меморијал само за погинуле Бошњаке и Хрвате.

„Гледајући уназад онај рат и оне силне споменике шта је то нама поручило? Ништа“, рекла је Карлица и додала да би се једино нешто постигло када би се ишло са заједничким меморијалом, по хронологији догађаја.

Она сматра да ако се желе дјеца и млади водити на тај меморијал, онда прво треба приказати суживот, а онда све што се дешавало с поруком да се никад више ником не понови.

„Ја сам предлагала да заједнички изаберемо представнике, да сједнемо и да се заједно договоримо како ћемо то радити“, додала је Карлица.

У данашњем броју локалних седмичних новина „Козарски вјесник“ објављен је списак 102 дјеце бошњачке и хрватске националности страдале у Приједору од 1992. до 1995. године.

Градоначелник Приједора Миленко Ђаковић и потпредсједник Федерације БиХ Мелика Махмутбеговић прошле седмице у Приједору су разговарали, између осталог, и о питањима као што је захтјев за изградњу споменика погинулој дјеци у посљедњем рату.

Извор:СРНА

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: