fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Иза заставе кроје „Велику Албанију“

Баш уочи албанског празника, лидери пет градова из региона у Тирани основали унију. Дрецун: Провоцирају неалбанске грађане. Арифи: Циљ да се боље спремимо за ЕУ

Застава "велике Албаније"
Застава „велике Албаније“

Тирана, Приштина, Прешево, Тетово и Улцињ формирали су Унију општина у региону којима руководе Албанци, и то само дан уочи празника албанске заставе, на који је проглашена и независност Албаније. Зато су овај потез многи протумачили као прелазак у конкретну акцију стварања „велике Албаније“.

Челници градова из Албаније, Црне Горе, Македоније и с југа Србије и Космета саопштили су да им је циљ да размењују искуства у областима урбанизма, иновација, животне средине, културе и инвестиција, али шеф скупштинског Одбора за КиМ Милован Дрецун читав подухват назива провокацијом и каже да се назиру великоалбанске претензије:

– Тетово, као ни Прешево, није албански град. Ту живе и Македонци, односно Срби. Због тога се ово чини као једнонационални, нетолерантан и проблематичан пројекат са становишта неалбанских грађана који живе у овим срединама.

Председник општине Прешево Шћиприм Арифи каже, за наш лист, да нема говора о националистичким претензијама и да је поента у томе да се ових пет градова што боље припреми за улазак у Европску унију:

НЕ МОЖЕ СЕ КОПИРАТИ ЗСО

Сарадња између локалних самоуправа је могућа у оквиру државе и прекогранично у складу са уставом тих земаља и одлукама владе – поручио је за „Новости“ председник Србије Томислав Николић. Он каже да је начин устројства државе уређен унутрашњим правним правилима, уз поштовање међународних стандарда: – О ЗСО се расправља на територији КиМ, за коју је предвиђена суштинска аутономија, и Србија у томе искрено учествује. Ни за једну другу државу у окружењу, нити за остале делове територије Србије, не воде се разговори о суштинској аутономији. Тако да би се сви покушаји копирања ЗСО у том смислу свели на нарушавање уставног поретка тих земаља.

– Ово није политичка унија, није противна законима, а сличну могу да праве и општине са српском већином из Албаније, Бугарске, Србије… Ја сам градоначелник свих грађана Прешева, не само Албанаца, него и Срба, и верујем да ће ова сарадња бити на добробит свих који живе у Прешеву. А сарађујем и са Владом Србије.

На питање зашто није изабран неки други датум за оснивање уније, који би мање асоцирао на великоалбанске аспирације, тим пре што су лидери пет оппштина остали на прослави Дана заставе у Тирани, Арифи каже да се на идеји формирања савеза радило пола године и да је сада „сазрела“.

Порука градоначелника Тиране Ериона Велиаја после састанка је гласила:

– Нас петоро служимо једној трећини албанског становништва у региону и верујем да смо учинили нешто велико за наш народ.

А председник општине Приштине Шпенд Ахмети рекао је да сву енергију треба усмерити ка благостању грађана:

– Покажимо да можемо да сарађујемо и да радимо с позиција на којима смо за бољи живот грађана.

Председника Координационог тела Владе за општине Прешево, Бујановац и Медвеђa Зорана Станковића не забрињава потписана платформа:

– Не бих да сумњам јер је настала уочи Дана албанске заставе. Верујем да су они који су је потписали одговорни, разумни и искрени људи и да ће оно што су потписали бити смернице за њихов рад који ће донети бољитак свима који живе у тим општинама и шире. Срби с југа немају разлога за стрепњу, јер ће рад те уније бити видљив.

ПЕТОРКА

Домаћин првог састанка Конференције Савеза албанских општина у региону био је градоначелник Тиране Ерион Велиај, а на њему су били Шпенд Ахмети (Приштина), Шћиприм Арифи (Прешево), Назиф Цунг (Улцињ) и Теута Арифи (Тетово).

У БУЈАНОВЦУ И ПРЕШЕВУ БЕЗ ЦЕРЕМОНИЈА

Дан заставе, 28. новембар, национални празник Албаније, у општинама Прешево и Бујановац ове године прошао је без церемонија које прате истицања застава на зградама локалне самоуправе, а није било ни окупљања грађана, што је било пракса ранијих година.

На згради СО Прешево, албанска застава се нашла уз српску и општинску заставу већ после поноћи, између недеље и понедељка, док је на згради Општине Бујановац, где се поред српске стално налази истакнута и застава ЕУ, албанска истакнута у рану зору.

Јонуз Муслију је у понедељак подне на згради Националног савета Албанаца истакао заставу у присуству неколицине грађана, док је председник општине Бујановац Шаип Камбери отворио врата кабинета за грађане с којима је разговарао.

Дан заставе Албаније обележен је у понедељак и на Косову нерадно, уз истицање албанских застава и симбола.

Застава „велике Албаније“ која се налазила на Раминој резиденцији

Аутор: Д. Р. ЂОРЂЕВИЋ

Извор: НОВОСТИ

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: