fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

„Хрватска да истражи ратне злочине“

https://jadovno.com/tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat/amnesty international.jpg

Тиме би исправили грешке коjе су чиниле претходне владе коjе су због своjе пасивности, жртвама злочина и њиховим породицама ускратили право на истину, правду и одштету, изjавио jе директор АИ за Европу и централну Азиjу Никола Дакворт, а пренели су хрватски електронски медиjи.

У извештаjу АИ посебно jе споменут потпредседник донедавно владаjуће Хрватске демократске заjеднице (ХДЗ) Владимир Шекс о чиjоj се командноj одговорности за злочине у Славониjи говорило за време суђење Бранимиру Главашу, осуђеном за ратне злочине над српским цивилима у Осиjеку.

Као и у раниjим извештаjима те међународне организациjе наведено jе и име бившег воjног функицонера, пензионисаног адмирала Давора Домазета, у вези са коjим су се поjавиле информациjе о могућоj одговорности за злочине почињене у акциjи Медачки џеп.

Навладине организациjе траже да као фактични наредбодавац или посредник у преношењу команди одговара за злочине у коjима jе у селима око Госпића у оквиру те операциjе на наjбруталниjи начин побиjено више од 30 цивила и шест заробљеника.
„И поред jавно доступних сумњи да су одговорни за ратне злочине, држава ниjе покренула истраге против неких високих државних и воjних званичника“, каже Дакворт додаjући да новоизабраноj хрватскоj влади главни приоритет мора бити истрага злочина почињених у рату. У односу на прошлогодишњи извештаj, на списку нису имена Томислава Мерчепа и Ђуре Бродарца.

Мерчеп jе 10. децембра 2010. ухапшен и судиће му се за ликвидациjе Срба по Загребу и Пакрачкоj Пољани у западноj Славониjи, али не и за масовне ликвидациjе српских цивила по Вуковару у лето 1991, пре икаквих борби за таj град.
Бродарац, кога су као команданта одбране и шефа полициjских снага у Сиску теретили за више десетина убистава српских цивила по Сиску 1991. и 1992. године ухапшен jе 21. jуна ове године, а 13. jула jе умро у затвору у Осиjеку, чиjе jе тужилаштво водило истрагу.
Оптужница jе подигнута против Владимира Миланковића, Бродарчевог заменика и полицаjца Драге Бошњака.

Према подацима АИ, jош 540 предмета ниjе решено.
Како се у Хрватскоj у просеку годишње реши само 18 случаjева везаних за ратне злочине, већина одговорних никад неће бити изведена пред лице правде, наводи се у изjави.
АИ ће поставити питање да ли jе Хрватска испунила своjе обавезе везане за заштиту људских права или услове за чланство у ЕУ, ако хитно не предузме мере за решавање тих проблема.

Да напоменемо, АИ jе већ почетком ове године позвао хрватске власти, на челу с тадашњом премиjерком Јадранком Косор, да истражи све наведене тврдње.

Владимир Шекс тада jе оштро демантовао оцене АИ, а извештаj те организациjе оштро jе критиковало и хрватско министарство правосуђа.

Извор: b92.net

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: