fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

ХРВАТИ БИЛИ „ПРИСИЉЕНИ“ ДА СЕ УЈЕДИНЕ

Десни хрватски портали наводе да је стварање Југославије 1918. године било „најмање лоша опција“ по хрватске интересе, али да су Хрвати од почетка били угњетавани у тој држави.

Фото: Архива

Неки хрватски историчари признају да би, да није дошло до уједињења са Србијом, водеће силе Антанте – Велика Британија, Француска и Русија управо „хрватском територијом исплатиле Италију и Србију, као земље побједнице Првог свјетског рата“.

При чему нико не наводи које су то хрватске територије тада постојале, пошто је цијела данашња Хрватска, односно подручја која су касније формирана у обје Југославије, била тек саставни дио Аустроугарске монархије.

Идеја о јужнословенским народима у једној држави настала је у хрватској интелигенцији тог доба, наводе хрватски портали, уз напомену да се та идеја сада највише оспорава управо у Хрватској.

„Данас је сасвим јасно како немамо разлога бити задовољни ни са једном од двије Југославије, чији смо били саставни дио, али то не значи да Хрвати жале за Аустроугарском“, тврди Давор Маријан са Хрватског института за историју.

Хрватска је, тврде десни портали и хрватски историчари, уједињењем „изгубила вишевјековне институције на којима је заснивала своју државност, попут Сабора, жупанија и властитог домобранства“.

У хрватским медијима и међу већином историчара прећуткује се кључна улога Србије и њене војске у ослобађању јужнословенских нација и чињеница да су дијелови данашње Хрватске, који тада нису били дијелови било какве хрватске аутономије, молили српску војску да уђе на те територије.

Такав је случај са Далмацијом, коју је српска војска ослободила од италијанског утицаја.

У хрватској јавности се, међутим, искључиво траже негативне конотације стварања обје Југославије и тврди да су оне пропале јер су Срби наметали свој концепт уређења.

Марио Јареб са Хрватског института за историју наводи да је оно што се дешавало од 1. децембра 1918. године „било изразито лоше за хрватски народ и хрватске земље“.

Јареб каже како је „након уједињења ипак сачувана хрватска територија“, при чему не објашњава на коју територију мисли.

Краљ Александар Карађорђевић је за ове медије и историчаре – диктатор.

Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца проглашена је 1. децембра 1918. године.

Извор:СРНА

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: