fbpx
Pretraga
Close this search box.
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Grobovi bez ožiljaka: Srbima proteranim iz Gostovića reči pomirenja

Za seosku slavu u ovom mestu stradanja srpski prognanici posetili tamošnje groblje. Načelnik Opštine Hašim Mujkić obećao pomoć srpskim izbeglicama

Liturgija ispred seoske crkve u Gostoviću
Liturgija ispred seoske crkve u Gostoviću

Pre 25 godina pripadnici takozvane armije BiH sa zemljom su sravnili 22 srpska naselja u rejonu Gostovića kod Zavidovića i proterali preko tri i po hiljade Srba sa njihovih ognjišta. Proterani Srbi, koji danas uglavnom žive u Modriči, za seosku slavu su obišli lokalna groblja i bili prijatno iznenađeni što ovoga puta nisu zatekli oskrnavljene nadgrobne spomenike. Iznenadio ih je i načelnik Opštine Zavidovići Hašim Mujanović, koji ih je ove godine prvi put dočekao na seoskom groblju, uputivši im utešne reči pomirenja

– Moramo na neki način gurnuti u stranu sve ono ružno što se desilo među nama na ovim prostorima – rekao je Mujanović. – To nikome nije donelo dobroga, pa neće ni ubuduće. Zbog toga moramo započeti sa normalnim životom, i okrenuti se radu i budućnosti mladih.

Prestavnici dva naroda sa područja opština Modriča i Zavidovića dogovorili su se da zajednički stvore uslove za povratak raseljenih na svoja imanja.

– Obećali su nam da će Opština Zavidovići pomoći da na groblju sagradimo nastrešicu gde ljudi mogu da se sklone od iznenadne kiše, ili jakog sunca – kaže Radenko Lazić, predsednik Zavičajnog udruženje Gostovićana iz Modriče. – A plan je da se izgradi rasveta ispred crkve. Ohrabruje i podrška načelnika Opštine Zavidovići, koji je po prvi put došao na našu seosku slavu. Do sada smo nailazili samo na opstrukcije, ali nas ovakav odnos ohrabruje.

Za proteklih 25 godina na svoja ognjišta vratilo se, slovom i brojem, osmoro Srba. Jedan od njih je sedamdesettrogodišnji Čedomir Nedić, koji kao povratnik sa suprugom Ljubicom već nekoliko godina živi na svom starom imanju.

– Nije loše, jeste da nam nedostaju stare komšije, ali drugih problema nemamo – kaže Nedić. – Nadamo se da dolazi vreme pomirenja i da će biti više povratnika, jer bi nam tako bilo još i lakše.

Mladen Krekić, načelnik Opštine Modriča, rekao je okupljenima da se Gostovićani u svom selu moraju osećati slobodno, kao svoji na svome, i da se nada da će tako biti ubuduće jer povratnici sada imaju i podršku Opštine.

EGZODUS

Egzodus Gostovićana desio se 4. decembra 1992. godine, a izbeglo stanovništvo danas uglavnom živi u Modriči, a ima ih i širom sveta.

Autor: V. Blagojević

Izvor: NOVOSTI

Vezane vijesti:

Do sada identifikovano 3.835 nestalih lica | Jadovno 1941.

Položeni vijenci u Gostoviću gdje su mudžahedini ubijali Srbe …

Vozuća: Nastavlja se sa uništavanjem imovine Srba

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: