fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Духовно-меморијални комплекс као мјесто ходочашћа прогнаника

Предсједник Удружења грађана „Клуб свих генерација“ из Банстола Бранко Симоновић рекао је да ће то фрушкогорско насеље ускоро постати Свјетски крајишки центар, мјесто ходочашћа стотина хиљада протјераних људи са њихових вјековних огњишта.

Откривен споменик "Крајишка суза" на Банстолу посвећеног свим страдалим и несталим Крајишницима.
Откривен споменик „Крајишка суза“ Фото: СРНА

Он је нагласио да је Банстол по свему заслужио да буде мјесто Свјетског крајишког центра и мјесто ходочашћа стотина хиљада прогнаника са њихових вјековних огњишта.

„Он има споменик `Крајишку сузу`, а у току је и изградња цркве посвећене жртвама злочиначке акције `Олуја`. Ту цркву многи називају црквом `оптужницом` или `Путиновом црквом`, јер се гради у руском стилу“, изјавио је Симоновић Срни поводом откривања споменика „Крајишка суза“ на Банстолу посвећеног свим страдалим и несталим Крајишницима.

Званично, то је црква Благе Марије, која се молитвено прославља 4. августа, на датум кад је почео велики егзодус српског народа из Хрватске, односно Републике Српске Крајине.

Симоновић, који је главни иницијатор градње Цркве Благе Марије, објаснио је да ће Свјетски крајишки центар у Банстолу бити компелкс објеката, у којем ће гости моћи да се одмарају, али и уче и путују светом Фрушком гором.

„Биће то велики комплекс објеката у коме ће гости из целог света, посебно ђаци на екскурзијама, осим духовног надахнућа моћи да обогате своја сазнања о егзодусу 250.000 Срба из Хрватске, као и да посећују фрушкогорске манастире. Не сме се заборавити да се Фрушка гора по оцени светских ауторитета сматра светом гором, као што су то Атоска, Алтајска и Синајска света гора“, додао је он.

Симоновић је рекао да Фрушка гора има 16 активних православних манастира и 70 вјерских објеката разних цивилизација.

„Сремски Карловци, или српски Сион, како га многи називају је град-музеј, попут Андрићграда. Тај по свему свети град, древног изгледа, данас је место где се Србија спаја са Европом. Ту је и чувена Саборна црква где одвајкада столују српске владике и епископи“, појаснио је Симоновић.

Према његовим ријечима, подршка изградњи духовног и меморијалног центра прво је дошла управо из сремскокарловачке Саборне цркве.

„Подршка будућем Центру дошла је од Његовог преосвештенства епископа сремског Василија. Не сумњам да ће зелено светло дати и ндлежне институције Србије, а подршку његовој изградњи очекујемо и из Републике Српске, традиционалног пријатеља фрушкогорских светиња“, истакао је Симоновић.

Говорећи о споменику „Крајишка суза“, он је нагласио да је јединствен, јер га је подигла Српкиња из Лике, Милена Чанковић, која већ више деценија ради и живи у Швајцарској.

„Чанковићева је `Крајишку сузу` подигла од хонорара за свој књижевни првенац `Дивани личких споменика`, као и донација њених пријатеља бројних прогнаних Срба, који живе у расејању широм земаљске кугле. Наш дародавац великог срца каже да ће сав приход од њеног књижевног првенца, као и своје дугогодишње искуство хуманитарног радника, усмерити у правцу подизања Светског крајишког центра на Банстолу“, навео је Симоновић.

Споменик „Крајишка суза“ направљен је од мермера у облику сузе, са крстом на врху.

Предвиђено је да се послије градње Центра постави у само средиште духовно-меморијалног комплeкса.

Споменик је откривен и освештан јуче, а свечаности је присуствовао велики број Крајишника, који су за ову прилику дошли из свих крајева Србије и региона, али и из других земаља Европе, па чак и Аустралије.

Банстол је фрушкогорско насеље новијег датума, на размеђи општина Сремских Карловаца, Инђије и Ирига.

Већину његових житеља чине прогнаници из Лике, Крајине, Барање, са Кордуна, из Славоније, као и дијелова БиХ.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Сви на Банстол, на Фрушку гору 3. јуна 2017. у 13 часова

Личанка диже споменик палим Крајишницима | Јадовно 1941.

Знамење палим Крајишницима | Јадовно 1941.

Уградили и срце у светињу | Јадовно 1941.

Бања Лука: Промоција књиге „Дивaни личких спoмeникa …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: