fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Црвена армија заузела Берлин прије 72 године

На данашњи дан, 2. маја 1945. године, Црвена армија заузела је пријестоницу Њемачке и истакла заставу на згради Рајхстага /њемачког парламента/ – у тешкој бици за Берлин страдало је 135.000 совјетских војника.

Црвена армија Фото: dailymail.co.uk
Црвена армија Фото: dailymail.co.uk

Јединице Првог бјелоруског фронта маршала Георгија Жукова и Првог украјинског фронта маршала Ивана Коњева отпочеле су берлинску операцију 16. априла.

Легендарни совјетски генерал Жуков у офанзиву је кренуо са више од 200 дивизија, према 150 њемачких.

На свим правцима офанзива се одвијала успјешно, осим на Зеловским висовима, гдје су Нијемци саградили низове ровова, одбрамбених положаја и бункера, које су врло добро обезбиједили и укопали.

Ту су црвеноармејци дочекани убитачном ватром Вермахта и гранатама сакривене артиљерије.

Након побједе код Зелова, услиједио је завршни обрачун у самом Берлину.

Црвеноармејци су 19. априла пробили посљедњу линију одбране на Зеловским висовима и између совјетских снага и Берлина стајале су само разбијене њемачке формације.

Совјетска артиљерија Првог бјелоруског фронта 20. априла почела је да гађа центар Берлина и није престајала данима – све док се град није предао.

Након рата, Совјети су истицали да је тежина експлозива коју је избацила њихова артиљерија током битке била већа од тонаже коју су западни бомбардери изручили на град.

У свом бункеру нацистичи вођа Адолф Хитлер издао је наређења која су показала да је његово схватање војне реалности у потпуности нестало.

Наредио је Деветој армији да држи Котбус и постави фронт ка западу, а онда да нападне Совјете који су напредовали ка сјеверу.

Генерал Феликс Штајнер није имао довољно дивизија за овај подухват. Хитлеру је саопштено да ће, ако се Девета армија одмах не повуче, бити опкољена.

Хитлер је добио напад бијеса кад је открио да његови планови неће бити остварени. Објавио је да је рат изгубљен, окривио генерале за пораз и изјавио да ће остати у Берлину до краја, а онда извршити самоубиство.

Колико је познато, 30. априла, док су се совјетске снаге пробијале у центар Берлина, Адолф Хитлер се вјенчао са Евом Браун, а онда попио цијанид и затим пуцао себи у главу.

Командант одбране Берлина генерал Хелмут Вајдлинг предао је град Совјетима 2. маја.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Срамотни покушаји прекрајања историје | Јадовно 1941.

ВИДЕО: Од ове прелепе совјетске снајперистикње су Немци …

Нема разлога за изједначавање Стаљина и Хитлера | Јадовно …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: