fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

„Бесмртни пук“ у БГ: Портрети јунака подигнути високо (ВИДЕО)

Београд — У Београду је, поводом 9. маја, Дана победе над фашизмом, други пут организована манифестација „Бесмртни пук“- шетња потомака погинулих у Другом светском рату.

 Фото: Тањуг / Тања Валић
Фото: Тањуг / Тања Валић

Они су изашли на улице престонице са портретима својих ближњих.

Свечани марш „Бесмртног пука“ почео је испред Спомен-парка ослободиоцима Београда и кретао се Рузвелтовом улицом и Булеваром краља Александра, све до Скупштине Града Београда, где је одржана свечана манифестација.

У организацији Медијског центра „Руски експрес“ и Фондације за очување културно-историјског наслеђа и обнову споменика културе „Свети Александар Невски“, шетња је почела од Гробља ослободилаца Београда 1944. године, а настављена је преко Рузвелтове улице, Булевара краља Александра до Скупштине града Београда.

Учесници шетње, међу којима је био и лидер покрета Двери Бошко Обрадовић, носили су фотографије погинулих предака, као и руске и српске заставе.

Испред Скупштине града Београда градски менаџер Горан Весић рекао је да Србија има права да слави Дан победе јер се бескомпромисно борила против фашизма.

Председник Фондације за очување културно-историјског наслеђа Александар Поповић рекао је да су највеће жртве у Другом светском рату понеле Русија која је изгубила више од 27 милиона људи, и Србија.

„Зато не смемо заборавити жртве и морамо да направимо најлепши меморијални центар у Европи“, казао је Поповић.

Пре шетње, на Гробље ослободилаца Београда венце су положили делегације амбасаде Русије, Белорусије, Азербејџана, Казахстана, ветерани, народни посланици, организатори „Бесмртног пука“, као и грађани који су дошли из Русије, Црне Горе и из Новог Сада, Крагујевца, Крушевца, Краљева, Ужица, Параћина и Александровца.

Ова манифестација, како се наводи у саопштењу, потиче још од омладинских акција шездесетих година прошлог века у Совјетском савезу, када су на улице излазили ђаци, носећи портрете својих рођака погинулих у борби за слободу отаџбине.

Формално се као почетак манифестације, међутим, узима 2011. година када су организатори-новинари први пут формулисали основна начела и циљеве њеног одржавања.

У Србији на организацији ове манифестације ради српско-руска иницијативна група коју чини више фондација и медијских кућа привржених очувању сећања на жртве у ратовима против агресора, како би данашња Европа живела у миру и слободи.

„Организацијом ове манифестације желимо да укажемо дужно поштовање нашим јунацима из Првог и Другог светског рата, као и храбрим браниоцима Србије од НАТО агресије 1999. године“, наводе организатори.

Српска земља и српски народ су поднели неизмерне жртве у ратним сукобима бранећи вредности истине, правде и слободе. Наша дужност је да чувамо ову историју и да је заштитимо од све чешћих покушаја ревизије који долазе од оних који су се током ратних сукоба налазили на страни агресора, истиче Фондација Свети Александар Невски у саопштењу.

Како се наводи, прошле године ова манифестација је одржана у скоро 40 земаља укључујући САД, Немачку, Велику Британију, Француску, Аустрију, Италију, Кину и многе друге државе, где је „Бесмртни пук“ прошетао у више градова.

За само пет година, овај покрет је од пет хиљада људи, који су 2011. године марширали у Бесмртном пуку у Томску, порастао на 12 милиона људи који излазе на улице 1.200 градова. Само центром Москве прошетало је пола милиона грађана, на челу са председником Русије Владимиром Путином, додаје се у саопштењу.

Прошлогодишњи „Бесмртни пук“ у Београду био је један од најбројнијих у читавом свету изван подручја бившег Совјетског савеза.

„Покрет ‘Бесмртни пук’ је рођен у Русији, али нема националност нити политичку или верску припадност. Вредности слободарства и антифашизма су интернационалне“, додаје се у саопшењу.

Извор: Б92

Везане вијести:

Први пут у Бањалуци марширао „Бесмртни пук“ (ВИДЕО, ФОТО)

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: