САРАЈЕВО МЈЕСТО ЗЛОЧИНА (видео)

УБИСТВО СРПСКОГ СВАТА НАГОВИЈЕСТИЛО ГРАЂАНСКИ РАТ

 

САРАЈЕВО, 24. ФЕБРУАРА /СРНА/ - Првог мартовског дана 1992. године испред Старе православне цркве на Башчаршији, у центру Сарајева, догодио се први етнички мотивисани злочин када су муслимани убили српског свата Николу Гардовића, што је наговијестило грађански рат у бившој БиХ.Цијели случај је прилично јасан, о чему постоје изјаве свједока овог злочина, као и видео-касета цијелог догађаја. 

 

tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat/sarajevo-pic.jpg

 

 
Тог дана, прије 21 годину, сватови, окићени српским знамењима, покушали су да дођу до Старе православне цркве на Башчаршији, гдје је у Дому Свете Текле требало да обаве славски ручак. Српска застава засметала је муслимана. 

Злочинци су хладнокрвно убили оца младожење Николу Гардовића, док је свештеник Раденко Миковић рањен. Ни то им није било довољно, па су убице, које власт муслиманског лидера Алије Изетбеговића није ни покушала да идентификује и казни, спалиле и српску заставу. 

Овај злочин извршио је сарајевски криминалац Рамиз Делелић Ћело, који се слободно кретао Сарајевом, јер Кантонално тужилаштво против њега отворило судски процес тек почетком 2006. године, који никад није окончан, јер је Делалић убијен прошле године у Сарајеву. 

Тог 1. марта, у 14.30 часова, у цркви Светог преображења у Новом Сарајеву обављено је вјенчање Милана Гардовића и Дијане Тамбур. Свадбени ручак био је организован у Дому Свете Текле, у Старој православној цркви на Башчаршији. 

 

 
Послије вјенчања, око стотину сватова у аутомобилској колони од петнаестак аутомобила упутило се у Дом удаљен око седам километара. Пошто испред Старе цркве не постоји паркинг, колона је стала на 150-200 метара даље - код Вијећнице, гдје су остављени аутомобили, а сватови су пошли пјешке према Дому. 

Према свједочењима сватова и очевидаца из пјешачке зоне на Башчаршији, сватовима је пришао бијели "голф" у којем су била четворица сарајевских криминалаца, а међу њима и Ћело. Они су изашли из возила и покушали да барјактарима одузму српске заставе. 

Дошло је до комешања, послије чега су двојица младића запуцала и ранила српске свате Мировића и Гардовића, који је преминуо неколико минута касније у колима Хитне помоћи. 

Осим Делалића, који је касније у телевизијској емисији признао да је убио Гардовића, свједоци су као нападаче препознали Суада Шабановића из Зворника и Мухамеда Швракића из Сарајева, који је син оснивача "Зелених беретки" Емина Швракића. 

Истог дана, 1. марта 1992. године одржан је и референдум о независности БиХ на коме нису учествовали припадници српског народа. Референдум, који је био прави покретач непријатељстава, донио је очекивани резултат, јер је 62,7 одсто муслиманских и хрватских бирача гласало за независност. 

Бирачи српске националности, који су се залагали за опстанак заједничке државе, нису изашли на референдум, иако се према тада важећем Уставу БиХ референдум није ни могао расписати и одржати без пристанка сва три народа. 

Тако нелегитиман референдум, који је признала и међународна заједница, продубио је политичке разлике три народа у БиХ и отворио пут за међусобне сукобе. 

У Федерацији БиХ 1. март се обиљежава као дан независности БиХ, док овај датум у Републици Српској буди само тужна сјећања на трагичан почетак још једног злочина над српским народом у 20. вијеку. 

 

ИСТРАГА О ЗЛОЧИНУ У ВЕЛИКОМ ПАРКУ


У Сарајеву је ових дана актуелна и прича о припадницима злоглосане јединице Шеве.

Агенција за истраге и заштиту /Сипа/ потврдила је да води истрагу о злочину у Великом парку у Сарајеву гдје је убијено осам резервиста ЈНА и четворо цивила, а за који постоје индиције да га је починио припадник јединице "Шеве" Неџад Херенда."Дневни аваз" пише како би управо истрага о злочину у Великом парку, која је у поодмаклој фази, могла бити иницијална каписла која ће интензивирати истраге у бројним злочинима "Шева". 

Истрагу воде полицијски службеници Центра за истраживање ратних злочина Сипе који су "Авазу" испричали да у истрази користе и информације изнесене у медијима који су у посљедње вријеме изнијели бројна сазнања појединаца о злочинима "Шева". 

Међу њима су свједочења бившег начелника Штаба тзв. Армије РБиХ Сефера Халиловића, бившег шефа сарајевског СДБ-а Мунира Алибабића, те пензионисаног генерала тзв. Армије РБиХ Фикрета Муслимовића, којим није оспорено постојање "Шева" и злочини које су починили њени припадници. 

Алибабић је испричао да је о злочину у Великом парку, за који се сумњиче "Шеве", обавијестио тадашњег предсједника Алију Изетбеговића. 

За постојање ове јединице, која је починила бројне ликвидације и политичка убиства, знали су готово сви у тадашњем државном и врху СДА, такозваној "шури", навео је Алибабић. 

Халиловић је рекао да постоји основана сумња да су му "Шеве", приликом неуспјелог атентата на њега, убили супругу и њеног брата.

 

БОШКО И АМИРА


Бивши припадник Службе државне безбедности БиХ Един Гараплија потврдио је недавно на суђењу бившем председнику Републике Српске Радовану Караџићу да је формација те службе 1995. снајпером убила француског припадника Унпрофора и да је то потом приписано српској страни.

 

У злочине припадника овог одреда, све околности и касније свједочења више свједока, највјероватније, уврштавају и  убиство сарајевског пара Бошка Бркића и Адмире Исмић, чија је трагична љубавна прича обишла читав свијет, и за шта су, углавном, окривљивани Срби.  По свједочењима Гараплије многобројна убиства  дјело су лидера „Шева“ Неџада Херенде и његове јединице.

Погледајте видео-причу о трагичној љубави која је објављена у емисји РТС-а: Кавдратура круга.

 

 

...

Док године пролазе, полако али сигурно, истина излази на видјело и сазнаје се ко и какву улогу је имао у ратовима на простору бивше Југославије, током деведесетих година.

 

Извори: срна, МОЈА ХЕРЦЕГОВИНА,  МАГАЦИН